Rady

Slavomír Ogurčák

Slavomír Ogurčák

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ČLÁNKY AUTORA

Pred 40-timi rokmi prebehla reforma fínskeho vzdelávacieho systému. Od vtedy po celé desaťročia bolo uznávané ako jedno z najkvalitnejších. Všetko sa zmenilo, keď OECD pred pár týždňami uverejnilo výsledky projektu PISA – najväčší a najdôležitejší medzinárodní výskum v oblasti merania výsledkov vzdelávania, ktorý v súčasnej dobe vo svete prebieha. Fínsko sa celkovo umiestnilo na 12-tom mieste za Estónskom.

 

Na poslednom dni summitu vo Vilniuse Ukrajina oddialila podpísanie obchodnej dohody s EÚ s tvrdením, že Západ nedokázal ponúknuť dostatočne bezprostredné ekonomické výhody. Ruské médium RT preto porovnalo výhody a náklady možného smerovania Ukrajiny.

Úspešné prijatie obchodnej dohody medzi EÚ a USA síce sľubuje obidvom stranám obrovské zisky až do výšky 159 miliárd dolárov, ale možno na úkor bežného spotrebiteľa. Dohoda by mohla mať dôsledky v podobe znižovania kvality výrobkov, či dokonca používania geneticky modifikovaných potravín. Toto píše o plánovanej dohode ruské štátne médium RT.

Pozreli sme sa na článok z dielne the Economist o snahe Európskej únie čeliť nárastu euroskepticizmu a odstránenia deficitu demokracie. Problematika euroskepticizmu rastie s problémami, ktorým Európska únia musí čeliť. Asi najťažšou skúškou si Európska únia a hlavne Eurozóna prešla v období vrcholiacej dlhovej krízy.