Bezplatná právna pomoc advokátov v čase pandémie

Slovenská advokátska komora (SAK) každoročne v apríli prináša občanom možnosť získať bezplatnú právnu pomoc. Deň advokácie ako aj samotná pomoc osobám, ktoré právne poradenstvo potrebujú, sú však tento rok ohrozené z dôvodu šíriaceho sa koronavírusu. Pre zachovanie bezpečnosti zdravia občanov a advokátov, ako aj dodržanie tradície prichádza SAK s online podujatím!

Redakcia 27. 03. 2020 2 min.

V rámci poskytovania bezplatnej právnej pomoci pri príležitosti DŇA ADVOKÁCIE v roku 2019 bolo v dvanástich mestách Slovenska poradené takmer 750 ľuďom ako by mali postupovať vo svojej právnej situácii. Do podujatia sa minulý rok zapojilo 115 advokátov, ktorí radili vo všetkých oblastiach práva a poskytovali občanom prvotnú právnu radu zdarma.

Tohto ročne sa pre svetovú pandémiu celé podujatie presunie do virtuálneho sveta a pôjde teda o právnu pomoc osobám v karanténe online

O čo ide

Právna pomoc OSOBÁM V KARANTÉNE:

  • je dobrovoľná právna pomoc zo strany advokáta,
  • je bezplatná vzdialená online právna pomoc určená všetkým občanom, primárne však občanom v karanténe,
  • na základe elektronicky zaslaného popisu od občana advokát v krátkosti právne zhodnotí situáciu,
  • posúdenie občanovej záležitosti spolu s radou, ako v nej ďalej postupovať v rozsahu približne jednej strany veľkosti A4 mu advokát zašle rovnako mailom do 7 dní,
  • predmetom bezplatnej právnej pomoci nie je spisovanie dokumentov a podaní, ani iné úkony voči súdu,
  • komunikácia s klientom podlieha povinnosti mlčanlivosti a je potrebné vyhodnotiť aj prípadný konflikt záujmov.

Ako pomôcť

Prihlásiť sa do programu právnej pomoci môžete jednoducho označením elektronickej žiadosti o pridanie odborného zamerania "právna pomoc osobám v karanténe", ktoré je prístupné po prihlásení sa na stránke SAK na adrese https://www.sak.sk/link/req/covid .

Dôležité: nezabudnite na včasné vyznačenie odborného zamerania, na základe ktorého Vás občania budú môcť kontaktovať. Z tohto dôvodu si skontrolujte aj svoj kontaktný mail  na adrese https://www.sak.sk/web/sk/cms/sk/member/ziadosti/base/emailSimple

V prípade naplnenia Vašej časovej kapacity môžete zmeniť odborné zameranie rovnakým spôsobom ako pri jeho vyznačení, teda už nebudete v zozname poskytovateľov.

Podľa SAK ste aj vy súčasťou systému budovania dôvery občanov vo fungovaní štátu:

,,Ambíciou advokácie je aj touto formou prispieť k právnemu prostrediu na Slovensku, ktoré má vzbudzovať dôveru a právne istoty občanov, podnikateľov, firiem a iných subjektov, v zákonnosť právneho poriadku a činnosť justície."

Zdroj: Slovenská advokátska komora