Bitcoin. Nová virtuálna mena

Absolútny fenomén či čistá špekulácia? Bitcoin vzbudzuje rozporuplné dojmy. Vo svete si získava stále viac  fanúšikov. Nedávno dorazil aj k nám a už s ním dokonca zaplatíte aj v Bratislave.

Redakcia 26. 11. 2013 3 min.
    Bitcoin Bitcoin Old silver coins from 4freephotos.com

    Bez regulácie

    Čo to vlastne ten Bitcoin je? Ide o digitálnu menu, ktorú v roku 2009 vytvoril Satoshi Nakamoto. Výnimočná je hneď v niekoľkých veciach. Medzi jej najväčšie výhody patrí, že je implementovaná a konvertibilná na všetky svetové meny, umožňuje okamžité prevody komukoľvek a kdekoľvek a je dostupná na hocijakom mieste na svete kde je internetové pripojenie. Úmyslom jej autora bolo vytvoriť bezpečné platidlo bez centrálnej autority. Jej ďalšou charakteristickou črtou je decentralizovanosť a fakt, že ide o deflačnú menu.

    Bitcoin funguje mimo tradičného bankového systému bez akejkoľvek regulácie a možnosti ovplyvňovať ju. Momentálne sa nachádza v obehu približne dvanásť miliónov takýchto Bitcoinov a ich maximálny počet je stanovený matematickými vzorcami na dvadsať jedna, čiže ich nikdy nebude viac. Odporcovia poukazujú aj na negatívnu stránku tejto novinky a to napríklad fakt, že sa častokrát využíva aj na nelegálny biznis a to pri platení za drogy, zbrane, ale aj detskú prostitúciu, únosy a pri úhrade ďalších nelegálnych činností. Najviac fanúšikov má Bitcoin pravdepodobne v Nemecku, ktoré už Bitcoin akceptovalo ako privátnu menu. Naopak s nevôľou sa stretol najmä v Amerike, kde napríklad kalifornský finančný úrad zaslal varovanie organizácii Bitcoin Foundation s hrozbou udelenia pokuty v rozmedzí 1 000 až 2 000 dolárov za každý deň obchodovania, prípadne za každú transakciu.

    Už aj na Slovensku

    Táto mena budúcnosti alebo virtuálne zlato, ako tiež nazývajú Bitcoin, už dobýva aj Slovensko. Už v tomto roku by mal byť umiestnený jeden bankomat Bitcoinu aj v centre Bratislavy. Úplne prvý takýto bankomat bol umiestnený vo Vancouveri. Výmena peňazí v bankomate bude prebiehať len jedným smerom, to znamená, že potencionálny zákazník dostane výmenou za eurá Bitcoiny. Hodnota jedného Bitcoinu dnes predstavuje 554,62 EUR resp. 739,14 USD. Záujemca o Bitcoiny na začiatku pomocou vstavaného skenera zosníma QR kód - kód jeho bitcoinovej peňaženky. Kamera po zosnímaní na dotykovom displeji bankomatu automaticky ukáže aktuálny kurz a vyzve na vloženie hotovosti. Nasledovne bankomat hotovosť v eurách prepočíta na Bitcoiny podľa aktuálneho kurzu na najväčšej bitcoin burze Mt. Gox , prepočíta ich a pripíše na účet resp. peňaženku majiteľa, ktorú si môžete skladovať napríklad na USB kľúči. Poplatky sú prijateľné. Prevádzkovateľ si účtuje 1 % z transakcie.

    Na Slovensku sa zoznam firiem, ktoré uznávajú Bitcoin pomaly rozširuje. Môžete ním napríklad zaplatiť za doménu, zaplatiť registračný poplatok za diskusné fórum či prispieť na prevádzku internetového magazínu. Dokonca touto virtuálnou menou zaplatíte už aj v jednej bratislavskej prevádzke rýchleho občerstvenia – Subway. Podľa posledných informácií jedna cyperská univerzita začala prijímať platby za štúdium aj pomocou tejto virtuálnej meny. V dnešnej internetovej dobe, keď až 60% Slovákov denne využíva internet a v dobe keď klesá dôvera v euro aj dolár, je možno len otázkou času, kedy sa Bitcoin stane svetovým fenoménom.