Bude sa opäť meniť dĺžka praxe advokátskych koncipientov?

Národnej rade SR bol opäť predložený návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o advokácii. V čom spočíva jeho podstata a aké zmeny by sa podľa predmetného návrhu opozičných poslancov mali zaviesť do právneho poriadku SR?

Redakcia 14. 03. 2014 3 min.
    koncipientská prax koncipientská prax PENonline.sk

    Predložený návrh

    Navrhovatelia, poslanci z opozície: J. Žitňanská, M. Beblavý, Á. Érsek, M. Fronc a M. Poliačik, predkladajú na rokovanie NR SR návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o advokácii.[1] Podľa navrhovateľov je základným cieľom návrhu zákona odstránenie negatívnych dôsledkov, ktoré sú spôsobené neodôvodneným predĺžením praxe advokátskych koncipientov z troch na päť rokov. Návrh obsahuje ustanovenie, ktorým sa zavádzajú rovnaké trojročné praxe pre exekútorských koncipientov a aj notárskych koncipientov. Navrhovatelia sa neobávajú, že sa po vrátení dĺžky koncipientskej praxe na tri roky zníži kvalita advokátov, pretože každý budúci advokát musí úspešne vykonať advokátsku skúšku.

    Protimonopolný úrad SR a negatívne dôsledky päťročnej praxe

    Z dôvodovej správy je zrejmé, že navrhovatelia chcú najmä zdôrazniť opodstatnenosť správy Protimonopolného úradu Slovenskej republiky ako dôležitého ústredného orgánu štátnej správy pre oblasť hospodárskej súťaže,[2] ktorá navrhuje prehodnotenie regulácií pri všetkých profesijných službách (vrátane advokátov) vo forme odstránenia limitácii pre vstup na trh, keďže nepotrebná a neprimeraná regulácia rozširuje bariéru rozvoja hospodárskej súťaže, ktorá sa prejaví zvyšovaním cien alebo znižovaním kvality.

    Európska komisia a jej hodnotenie

    Slovenská republika a Česka republika boli už v roku 2004 (keď bola v Slovenskej republike koncipientská prax 3 roky) hodnotené Európskou komisiou za nové členské krajiny s najvyššou reguláciou. Za najviac regulované povolania sú považovaní advokáti, notári a lekárnici. Protimonopolný úrad SR konštatuje, že advokátska prax v dĺžke troch rokov je dostačujúca vzhľadom na európsky kontext.

    Česká advokátska komora registruje vyšší počet slovenských koncipientov

    Podľa navrhovateľov je jedným z negatívnych efektov zvýšenia koncipientskej praxe na päť rokov aj úbytok mladých ľudí ochotných absolvovať týchto päť rokov povinnej koncipientskej praxe na Slovensku. Podľa Martina Vychopeňa[3] (predseda Českej advokátskej komory) sa po zavedení päťročnej koncipientskej praxe v SR zvýšil počet slovenských koncipientov v ČR až trojnásobne najmä preto, že v Českej republike je dĺžka koncipientskej praxe na úrovni troch rokov.

    Trojročná prax aj pre exekútorov a notárov

    V záujme lepšej porovnateľnosti právnických profesií, uplatnenia absolventov právnických fakúlt a väčšieho výberu v rámci právnických profesií sa trojročná prax navrhuje zaviesť aj pre exekútorských koncipientov a notárskych koncipientov. V oboch prípadoch sa znižuje z piatich rokov. Ani v tomto prípade sa navrhovatelia neobávajú zníženia kvality budúcich exekútorov a notárov, pretože tí musia úspešne vykonať odbornú skúšku, resp. notársku skúšku.[4]


    Zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

    Článok bol spracovaný na základe Dôvodovej správy k navrhovanému zákonu, dostupnej na internete:   http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=4869[online].[5.3.2014].