Chceli ísť na dovolenku, polícia ich zastavila na letisku

Dovolenková sezóna postupne vrcholí. S týmto obdobím sú spojené nielen príjemné zážitky, ale aj prípady, kedy dochádza k predčasnému ukončeniu dovolenky ešte pred jej samotným začiatkom a to priamo na letisku.

Redakcia 17. 07. 2018 1 min.

Rovnako tak bolo aj v stredu (11. 07. 2018), kedy príslušníci Oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru ukončili dovolenku priamo pred odletom trom deťom a ich matke (štátni príslušníci Talianskej republiky). Počas hraničnej kontroly policajti zistili, že na deti vo veku 16 rokov, 12 rokov a 8 rokov je vyhlásené pátranie z dôvodu nezvestnosti s požiadavkou „umiestniť osoby na bezpečné miesto, aby sa osobám zabránilo pokračovať v ceste“. Po zistení tejto skutočnosti policajti vyrozumeli príslušné orgány, ktoré potvrdili platnosť záznamu. Pátranie po deťoch bolo vyhlásené za účelom ich nevycestovania z územia schengenského priestoru.

Policajti ihneď kontaktovali pracovníkov úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí sa detí po príchode na letisko ujali a prípad budú riešiť ďalej.

Po nahlásení nezvestnosti polícia urobí záznam o nezvestnom dieťati (osobe) v pátracom informačnom systéme, čím sa táto informácia automaticky dostáva do všetkých krajín Schengenského priestoru prostredníctvom Schengenského Informačného Systému (SIS). Pátrať sa začína vždy okamžite, nikdy nie je stanovená časová hranica po vypršaní ktorej by sa pátrať začalo.

 

Zdroj: PPZ SR