Človek a jeho práva musia byť prioritou aj v digitálnej ére

Digitálna etika a ľudské hodnoty. Taká bola téma jubilejného 40teho ročníka medzinárodnej konferencie komisárov ochrany dát v Bruseli. Podľa záverov konferencie je najdôležitejšou témou súčasnosti otázka rýchlo sa rozvíjajúcich digitálnych technológií a ich vplyvu na spoločnosť a práva individuálov.

Redakcia 19. 11. 2018 1 min.

Európsky inšpektor pre ochranu osobných údajov (European data protection supervisor) Giovanni Buttarelli ocenil zostavu účastníkov konferencie.

Ocenil najmä širokú paletu disciplín, národností a názorov, ktorú účastníci reprezentovali.

"Som hrdý na rozmanitosť názorov, ktorú tu zastupuje 1132 zúčastnených delegátov. Prostredníctvom rozhovorov o etike, dôstojnosti a rešpektu v realite riadených dát spolu snáď podnietime čestnú a informovanú diskusiu o digitálnych technológiách. Povieme si, čo ich existencie vlastne znamená pre nás ako jednotlivca i spoločnosť a identifikujeme ohrozené hodnoty vrátane toho, čo je potrebné urobiť, aby sme ich zachovali, "uviedol Buttarelli.

Medzi rečníkmi sa objavili napríklad predseda predstavenstva spoločnosti Apple Tim Cook, zakladateľ siete World Wide Web Sir Tim Berners-Lee, filozofka Anita Allenová, technológ Pascale Fung, európska komisárka Věra Jourová, bývalý indický sudca Jagdish Singh Khehar a rad ďalších.

Konferencie sa zúčastnil rekordný počet delegátov a zástupcov mimovládnych organizácií. Svojho zástupcu vyslal do Bruselu aj Úrad na ochranu osobných údajov.

Zdroj: ÚOOÚ ČR