Cyprus nepríde o značku daňový raj, neschválil zákon o zdanení vkladov v bankách

V cyperskom parlamente sa nenašiel ani jeden poslanec, ktorý by podporil vládny návrh zákona na zdanení vkladov v bankách. Cyprus tak neprijal hlavnú podmienku na získanie pomoci 10 miliárd eur a hrozí mu bankrot.

Redakcia 20. 03. 2013 3 min.
Cyprus a EÚ Cyprus a EÚ PENonline.sk

Včerajšie hlasovanie prišlo potom, čo poslanci rozhodovanie dvakrát odložili. Najprv mal parlament rozhodovať v nedeľu a potom v pondelok. Európska centrálna banka zmiernila tlak na Cyprus a trhy, keď prisľúbila neprerušenú dodávku likvidity bankám. Cyprus ako jedno z riešení ponúkol Rusku svoje dve najväčšie banky za symbolické jedno euro.

Ministri financí krajín eurozóny sa počas víkendu dohodli na programe pomoci pre Cyprus a jeho stratových bánk v objeme až 10 miliárd eur. Podľa pôvodnej dohody mal Cyprus k záchrane prispieť sumou 5,8 miliardy eur a tieto financie mali podľa pôvodného oznámenia získať jednorázovou daňou 9,9 % z bankových vkladov nad 100 000 eur a 6,75 % pri vkladoch nižších ako 100 000 eur. V pondelok v noci dohodu revidovali na doporučenie nezdaniť vklady do 100 000 eur. Konečné rozhodnutie ale ponechali na cyperskej vláde s tým, že hlavné je zachovať výnos dane na úrovni 5,8 miliardy eur.

Cyperská vláda síce návrh ešte pozmenila, keď navrhla nezdaniť vklady do 20 000 eur, napriek tomu včera v parlamente návrh zákona nezískal ani jediný hlas, pretože vládna strana Demokratické zhromaždenie sa rozhodla zdržať sa hlasovania. Proti návrhu zákona sa vyslovilo 36 poslancov z celkových 56.

Zavedenie dane ale vyvolalo protesty nie len na Cypre, kde sporitelia chceli povyberať svoje vklady v bankách, ale aj vo svete. Je to predsa proti logike pravidla poistenia vkladov v bankách, podľa ktorého sú vklady v bankách Európskej únie bezpečné do sumy 100 000 eur. Cyperská centrálna banka pre istotu oznámila, že banky v krajine zostanú zatvorené až do štvrtka. Už však oveľa skôr boli podniknuté kroky, ktoré viedli ku zmrazeniu financií zodpovedajúcich výške dane na účtoch v cyperských bankách. Aj cyperská akciová burza zostala po pondelka zatvorená. Burza týmto svojim krokom chce zaistiť svoje bezproblémové fungovanie a ochrániť investorov v období neistoty ohľadom zdanenia bankových vkladov.

Guvernér cyperskej centrálnej banky Panikos Demetriades včera doporučil, aby boli od dane oslobodené vklady až do sumy 100 000 eur. Varoval totiž, že z cyperských bánk v prípade schválenia dane z bankových vkladov po ich štvrtkovom znovuotvorení môžu majitelia účtov vybrať až 7 miliárd eur, to znamená viac ako 10 % všetkých vkladov.

Podľa dnešných informacií zdrojov agentúry Bloomberg cyperská vláda kvôli upokojeniu situácie zvažuje, že predĺži „bankové prázdniny“ až do konca týždňa.

Reakcia trhov na rozhodnutie cyperského parlamentu

Cyperská vláda už včera varovala svet, že je veľmi pravdepodobné, že návrh na zdanenie vkladov parlamentom neprejde. Vlnu neistoty včera ale vyvolali špekulácie médií o údajne pripravovanej rezignácii ministra financí Michalise Sarise. Minister financií však túto informáciu pre agentúru Reuters dementoval.

Wall Street po rozhodnutí cyperského parlamentu síce klesla, ale väčšinu ziskov opät zachovala, a to po ubezpečení Európskej centrálnej banky, že nenechá cyperské banky bez dodávok potrebnej likvidity. Európske akciové trhy po včerajšom zmiešanom závere v USA dnes dokonca vstúpili do obchodovania rastom, ktorý presiahol 0,5 %.

Ceny ropy kvôli obavám o situáciu na Cypre a jej hroziacich dopadov na celú eurozónu opäť klesali a severomorská ropa Brent klesla o 2 % na nové trojmesačné minimum pod úroveň 108 dolárov za barel. Akciové trhy sa obávajú, že nová vlna krízy v eurozóne zníži ešte viac dopyt po dodávkach energií. Euro, ktoré včera postihol prepad na nové trojmesačné minimum sa dnes len miernym posilnením pomaly vracia nad úroveň 1,29 USD/EUR. „Európski vládni predstavitelia opakovane prichádzajú na poslednú chvílu so záchrannými plánmi, a to je podľa mňa hlavný dôvod, prečo trh euro nejako razantne nezrazil,“ povedal Callum Henderson, ktorý vedie devízový výskum v singapurskej pobočke banky Standard Chartered.