Dovolenka v Chorvátsku: Podmienky vstupu

Prinášame komplexné informácie, ktoré na základe skúseností z predchádzajúcich rokov, môžu pomôcť slovenským turistom na ceste a počas pobytu v Chorvátsku s cieľom prežiť príjemný a bezproblémový pobyt.

Redakcia 11. 06. 2018 4 min.

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad.

Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska, s domácimi zvieratami môžu cestovať so psami, mačkami a fretkami, len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie. V prípade prevozu iných zvierat (napríklad vtáky, korytnačky) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára. o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancií je rozšírená v každom väčšom meste.

 

Rady a odporúčania pre turistov cestujúcich do Chorvátska

Upozorňujeme slovenských občanov, že ak nahlásia na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho nájdu, s takýmto dokladom už nemôžu cestovať. Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému a preto pri každej kontrole (hraničnej alebo bežnej) sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Takýto doklad je potrebné následne po príchode domov odovzdať na polícii a nepoužiť ho na preukazovanie totožnosti.

 

POZOR! Novinka

V minulosti Zastupiteľský úrad v Záhrebe riešil niekoľko prípadov, keď turisti mali pri sebe tzv. „chladné zbrane“. Nosenie takýchto zbraní (napríklad kaser, lovecký nôž, baseballová  palica, obušok a podobne) podlieha v zmysle Zákona o zbraniach a strelive Chorvátskej republiky ohlasovacej povinnosti. Je nevyhnutné, aby turisti držbu takejto zbrane ohlásili službukonajúcemu policajtovi hraničnej kontroly. Pokiaľ sa tak nestane a zbraň bude nájdená, a to aj pri kontrole vozidla vo vnútrozemí, hrozí priestupcovi zadržanie, konanie pred priestupkovým súdom, zhabanie zbrane a peňažná pokuta, resp. trest odňatia slobody. 

 

Čo robiť v prípade straty alebo odcudzenia cestovného dokladu

Ak bol občan Slovenskej republiky okradnutý, prípadne cestovný doklad stratil, musí túto okolnosť nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu.

Priamo na konzulárnom úseku Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Záhrebe pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu je potrebné predložiť Potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu (vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade) a uhradiť poplatok za vydanie náhradného dokladu (poplatok je vo výške 10,- €, platí sa v kunách podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Chorvátska). Výhodou je mať pri sebe aj kópiu dokladu, zjednoduší a urýchli to ďalší postup.

Oproti minulým rokom v tomto roku už nie je počas letnej turistickej sezóny v prevádzke vysunuté konzulárne pracovisko v Zadare. Naopak, v priebehu roku 2017 bol v Splite otvorený Konzulárny úrad, ktorý má sídlo na adrese Mažuraničevo šetalište 1, 21 000 Split, číslo telefónu: +38521362679, mobil: +38598264041. Tento úrad bude poskytovať občanom Slovenskej republiky pomoc v prípade núdze. Bližšie informácie o činnosti konzulárneho úradu sú zverejnené na stránke Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

 

Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska

Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112

Prvá pomoc: 194

Hasiči: 193

Polícia: 192

Pomoc motoristom na cestách: 1987 (ak telefonujete zo zahraničia, alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987)

Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195

Predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520

Ak je potrebné odstrániť poruchu, alebo odtiahnuť vozidlo do servisu, je možné volať Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).

V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo je možné volať kedykoľvek, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde sa volajúci v Chorvátsku nachádza. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.

Číslo 112 je vhodné volať, ak volajúci potrebuje rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať: „Kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení a aké sú zranenia.“

 

Zdroj: PPZ SR