Drogová scéna na Slovensku

Slovenskí konzumenti drog majú stále najväčší záujem o marihuanu a pervitín. No nezaostáva ani kokaín. Pri jeho dovoze spolupracujú s dílermi z Rakúska a Maďarska predovšetkým páchatelia z Bratislavského kraja. Dôvod je jednoduchý. Otvorené hranice a kúpyschopnosť osôb z okolitých štátov.

Redakcia 08. 08. 2018 2 min.

Príkladom záujmu o kokaín môže byť aj utorková protidrogová akcia v Malackách, kde zasahovala národná protidrogová jednotka národnej kriminálnej agentúry v spolupráci s malackým okresným riaditeľstvom Policajného zboru. Medzi zadržanými je aj príslušník ozbrojených síl. Národná protidrogová jednotka akciu dobre pripravila a išli na istotu. Pri prehliadkach zadržaných a pri domových prehliadkach zaistili 300 dávok kokaínu v hodnote 1.800,- eur, 114 dávok pervitínu v hodnote 580,- eur a hotovosť 1.280,- eur. (viac informácií o konkrétnej akcii môže poskytnúť hovorca príslušného Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave).

Nelegálny obchod s drogami je v súčasnosti medzinárodne prepojený. Vyznačuje sa vysokou mierou anonymity a konšpiráciou. Jeho profesionálna roveň núti políciu pri jeho odhaľovaní a objasňovaní neustále sa prispôsobovať novým podmienkam. Pretože nelegálne zisky z obchodu s drogami sú nepochybne hrozbou pre spoločnosť, rovnako ako ich samotné užívanie.

Najrozšírenejšími drogami na Slovensku naďalej zostávajú pervitín a marihuana. V minulom roku (2017) polícia riešila 638 prípadov súvisiacich s pervitínom, ktorého sme zaistili viac ako štyri kilogramy. Riešili sme tiež 1.153 prípadov súvisiacich s marihuanou, ktorej sme zaistili takmer 150 kilogramov. V rukách kriminalistických expertov skončilo aj 31 rastlín konope.

Heroín je na ústupe (400 gramov). Záujem o užívanie anabolík naopak narastá.

Na medzinárodnej drogovej scéne je Slovensko tranzitnou krajinou. Ako príklad možno uviesť opäť kokaín. Ten sa na území Slovenska nie len že nevyrába, ale Slovenská republika nie je primárne ani jeho cieľovou destináciou. Páchatelia drogovej trestnej činnosti však na jeho dovoz z Južnej Ameriky do Európy neraz využívajú bratislavské letisko.

Na Slovenskej drogovej scéne má osobitné postavenie Bratislavský kraj a to najmä Bratislava. Je to fenomén každého hlavného mesta ktorejkoľvek krajiny na svete. Dôvodom je ekonomická sila a kúpyschopnosť obyvateľov. Ale aj vysoká miera anonymity a výhodná geografická poloha Bratislavského kraja. Hraničí totiž s Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom.

Viac sa o drogovej scéne na Slovensku dozviete na stránke polície: http://www.minv.sk/?drogova-scena-na-uzemi-slovenskej-republiky.

 

Zdroj: PPZ SR