Ekonomický prehľad 13. týždňa

Inflácia v eurozóne zaznamenala podľa predbežného marcového odhadu ďalšie spomalenie, keď klesla z februárových 0,7 % na 0,5 % medziročne. Inflácia sa tak stále viac vzďaľuje od cieľa ECB, ktorý je na úrovni 2 %.

Martin Baláž 07. 04. 2014 3 min.
Ekonomický prehľad Ekonomický prehľad Stock market increase from 4freephotos.com

Novým prezidentom bude Andrej Kiska

Novým prezidentom Slovenskej republiky bol v druhom kole zvolený nezávislý kandidát Andrej Kiska.Rozdiel medzi Kiskom a jeho protikandidátom Robertom Ficom bol pritom výrazne vyšší než naznačovali predvolebné prieskumy. Kiska získal takmer 60 % hlasov, pričom najviac bodoval vo veľkých mestách a na juhu Slovenska. Naopak, Fico získal viac voličov na vidieku a darilo sa mu najmä na východe. Volebná účasť mierne presiahla 50 % a bola tak vyššia než v 1. kole. Andrej Kiska sa tak ujme prezidentského úradu 15. júna. V rámci ekonomiky má však prezident obmedzené právomoci, a tak hospodárstvo zásadnejším spôsobom neovplyvní. Neúspešný kandidát Robert Fico vyhlásil, že situáciu zhodnotí za pár dní. Je pritom možné, že bude nasledovať rekonštrukcia vlády a nedá sa vylúčiť ani možné prehodnotenie niektorých ekonomických politík.

Sentiment zostal na februárových úrovniach

Index ekonomického sentimentu na Slovensku zostal v marci blízko úrovní predchádzajúceho mesiaca, keď jeho 3-mesačný kĺzavý priemer dosiahol 96,2 bodu. V rámci jednotlivých komponentov prišlo k zlepšeniu nálady v priemysle, najmä pod vplyvom vyššieho súčasného dopytu. Opäť sa darilo aj stavebníctvu, kde sa nálada od začiatku roka výrazne zlepšila najmä pod vplyvom začiatku nových diaľničných úsekov.Naopak, mierne sa zhoršil sentiment v maloobchode. Očakávame, že pozitívny vývoj nálady v eurozóne by premietne aj do našej ekonomiky.

Objednávky v USA rástli vďaka dopravnej technicke

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vo februári vzrástli o 2,2 % m/ m, čím prekonali očakávania trhov. K rastu prispela najmä dopravná technika. Na druhej strane, objednávky investičných tovarov klesli o 1,3 % m/ m. To naznačuje, že ekonomický rast v USA by mohol v 1. štvrťroku mierne spomaliť –sčasti aj pre veľmi studené počasie začiatkom roka.

Prehľad trhov

Euro minulý sa voči doláru obchoduje na podobných úrovniach ako pred týždňom. Dočasné oslabenie v dôsledku vyjadrení predstaviteľov ECB naznačujúcich možné ďalšie kroky a tiež nižšia marcová inflácia pritom viedli k dočasnému oslabeniu eura, ktoré však bolo následne vymazané.

Meny regiónu V4 sa minulý týždeň obchodovali voči euru zmiešane.N ajvýraznejšie posilnil maďarský forint, ktorý získal 1,8 % v dôsledku zlepšenia výhľadu pre maďarský rating zo strany Standard & Poor’s z negatívneho na stabilný (na úrovni BB). Česká koruna je na podobných úrovniach ako pred týždňom aj potom, čo ČNB ponechala sadzby nezmenené a vyhlásila, že bude ďalej uvoľňovať menovú politiku len v prípade, že by sa situácia radikálnejšie zmenila. Poľský zlotý sa napriek lepším maloobchodným tržbám obchoduje na podobných úrovniach ako minulý utorok.

Akciové trhy minulý týždeň zaznamenali mierny rast.Nemecký DAX si tak pripísal 3,8 %, americké S&P 500 rástlo miernejšie, iba o 0,7 %.

Výnosy slovenských štátnych dlhopisov za posledný týždeň opäť mierne klesli. Prispelo k tomu úspešné upísanie dlhopisov ARDAL-u v nórskych korunách. Tie po menovej konverzii ponúkli výnos na úrovni sekundárneho trhu. Bondy so splatnosťou v roku 2023 sa tak na sekundárnom trhu obchodujú s výnosmi pod 2,2 %.

Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby zostávajú nezmenené s 3-mesačným euriborom na 0,32%. Úrokové swapy po zverejnení marcovej inflácie mierne klesli: 5–ročná swapová sadzba sa kótuje pod 1,0 % a 10-ročné swapy tesne pod 1,8 %.

Očakávané udalosti

Okrem zasadnutia ECB budú pre trhy tento týždeň zaujímavé najmä čísla z amerického trhu práce. Počet novovytvorených pracovných miest (non-farm payrolls) by mal podľa očakávaní trhov v marci dosiahnuť 200 tisíc –čo predstavuje zvýšenie oproti 175 tis. vo februári.