Ekonomický prehľad 8. týždňa

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa ÚPSVaR v januári mierne vzrástla z decembrových 13,5 % na 13,6 %. Rast bol však zapríčinený najmä sezónnymi faktormi (vrátane chladnejšieho počasia v januári). Po sezónnom očistení nezamestnanosť klesla z 13,4 % na 13,2 %. Postupný pokles nezamestnanosti z konca roka 2013 tak pokračuje aj začiatkom tohto roka.

Martin Baláž 27. 02. 2014 3 min.
    Ekonomický prehľad Ekonomický prehľad Stock market increase from 4freephotos.com

    Zápisnica Fed-u potvrdila možnosť ukončenia QE v tomto roku

    Zápisnica z posledného zasadnutia Fed-u potvrdila, že guvernéri zatiaľ nie sú znepokojení spomalením americkej ekonomiky začiatkom tohto roka –ktoré naznačuje napríklad vývoj indikátorov NFP či ISM. Guvernéri očakávajú, že ak sa ekonomická situácia výraznejšie nezmení, bude Fed pokračovať v postupnom znižovaní objemu kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v objeme 10 miliárd dolárov za zasadnutie. Objem QE aktuálne dosahuje 65 miliárd dolárov mesačne, takže by mohlo byť ukončené ešte pred koncom tohto roka.

    Nálada v Eurozóne sa mierne zhoršila

    Nálada nákupných manažérov v eurozóne zaznamenala vo februári mierne zhoršenie. Celkový (kompozitný) index PMI v eurozóne klesol z januárových 52,9 na 52,7 bodu. Stále sa však pohybuje nad 50 bodmi –čo naznačuje pokračovanie ekonomického rastu. V rámci jednotlivých zložiek mierne vzrástla dôvera v službách a naopak klesla nálada v priemysle. Z jednotlivých krajín sa darilo hlavne Nemecku, kde je nálada na 2,5-ročných maximách.Naopak, Francúzsko zaznamenalo ďalší pokles a jeho PMI sa pohybuje pod hranicou 50 bodov –čo naznačuje pokles aktivity. Ďalšie zlepšenie zaznamenal aj nemecký index IFO. Celkovo nálada podnikateľov naznačuje pokračovanie ekonomického oživenia v eurozóne. Euro na mierne horšie výsledky PMI reagovalo oslabením.

    G20 plánuje podporiť ekonomický rast

    Víkendové zasadnutie skupiny G20 prinieslo spoločné komuniké, v ktorom sa členské krajiny zaviazali do roku 2018 zvýšiť tempo rastu HDP o 2 percentuálne body. Krajiny majú teraz čas do novembra, aby vypracovali svoje plány podpory rastu obsahujúce konkrétne návrhy. Vyhlásenie spomína ako možnosti na zvýšenie rastu najmä infraštruktúrne projekty, avšak pomôcť by mohla aj podpora zahraničného obchodu a investícií. Dôraz politikov sa tak postupom času čoraz viac presúva z úsporných opatrení a fiškálnej disciplíny na opatrenia podporujúce ekonomický rast.

    Prehľad trhov

    Euro začiatkom minulého týždňa voči doláru oslabilo po horších výsledkoch indexov PMI. Následne však časť strát vymazalo, a tak je iba o 0,3 % slabšie než pred týždňom. Kríza na Ukrajine nemala na meny krajín regiónu V4 výraznejší dopad, nakoľko sa minulý týždeň obchodovali bez výraznejšej volatility. Česká koruna nereagovala ani na vyslovenie dôvery vláde Bohuslava Sobotku a obchoduje sa na rovnakých úrovniach ako pred týždňom. Maďarský forint dočasne oslabil potom, čo MNB znížila úrokové sadzby o 15 bázických bodov (trh očakával iba 10), v nasledujúcich dňoch však väčšinu poklesu zmazal. Poľský zlotý napriek lepšej priemyselnej produkcii dokonca mierne oslabil.

    Akciové trhy boli minulý týždeň bez výraznejšej volatility, pričom nemecký DAX aj americké S&P 500 zostávajú na podobných úrovniach ako pred týždňom. 

    Výnosy slovenských štátnych dlhopisov za posledný týždeň opäť mierne klesli, pričom bondy so splatnosťou v roku 2023 sa na sekundárnom trhu obchodujú s výnosmi mierne pod 2,4 %.

    Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby zostávajú nezmenené s 3 -mesačným euriborom na 0,29%. Bez výraznejších zmien sú aj dlhšie swapové sadzby:  5-ročné swapy sa obchodujú v okolí 1 %, 10-ročné swapy na  úrovni 1,9 %. 

    Očakávané udalosti

    Pozornosť trhov sa tento týždeň sústredí najmä na predbežný odhad inflácie v eurozóne za február, pričom trhy očakávajú jej ďalšie spomalenie z 0,8 % na 0,7 % medziročne. Pokles inflácie by mohol ECB podnietiť k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky (ešte dôležitejšie však budú inflačné projekcie ECB, ktoré budú predstavené na zasadnutí budúci štvrtok). Spolu s infláciou bude tento týždeň zverejnená aj miera nezamestnanosti v eurozóne. Okrem toho bude v Nemecku zverejnený finálny HDP za 4. kvartál spolu s jeho štruktúrou. V Spojených štátoch uvidíme spresnený odhad HDP za 4. štvrťroka tiež dáta z realitného trhu vo forme predajov existujúcich domov a predajov nových domov. Na Slovensku bude zverejnený index ekonomického sentimentu, ktorý by mohol zaznamenať ďalšie zlepšenie.