Európska regulácia kryptomien MiCA

Európsky parlament schválil reguláciu Markets in Cryptoassets Regulation, ktorá sa týka trhov s kryptoaktívami. Cieľom regulácie je sledovanie prevodov kryptomien a blokovanie podozrivých transakcií.

Alyssa Gogová 30. 06. 2023 4 min.

    Európsky parlament schválil v apríli 2023 s 517 hlasmi za, 38 hlasmi proti a 18, ktorí sa zdržali hlasovania, reguláciu Markets in Cryptoassets Regulation (MiCA), ktorá sa týka trhov s kryptoaktívami. Cieľom regulácie je sledovanie prevodov kryptomien a blokovanie podozrivých transakcií, ako je to u akéhokoľvek iného finančného prevodu. V budúcnosti budú tieto kryptomenové transakcie zahrnuté do tzv. "cestovných pravidiel", ktoré sa už uplatňujú v tradičnom finančníctve. Informácie o pôvode aktíva a jeho príjemcovi budú musieť byť súčasťou transakcie a uložené na oboch stranách prevodu.

    Nové pravidlá sa vzťahujú na transakcie nad 1 000 EUR, ktoré sú vykonávané z nehostených peňaženiek (adresy peňaženiek kryptoaktív súkromných používateľov), keď tieto peňaženky intereagujú s hostiteľskými peňaženkami poskytovateľov kryptoaktív. Pravidlá sa nevzťahujú na prevody medzi jednotlivcami bez poskytovateľa alebo medzi poskytovateľmi konajúcimi vo vlastnom mene.

    MiCA by mala nadobudnúť účinnosť v roku 2024, a to stavia Európu do pozície atraktívneho regiónu na trhu s kryptomenami.

    Čo je MiCA?

    MiCA sa vzťahuje na určité špecifikované činnosti a služby v súvislosti s kryptoaktívom alebo crypto assets (CA). CA je definované ako digitálne vyjadrenie hodnoty alebo práv, ktoré možno previesť a uchovávať elektronicky s použitím decentralizovanej účtovnej knihy (DLT).

    MiCA tiež stanovuje požiadavky na poskytovateľov kryptomien a poskytovateľov služieb v oblasti kryptomien cryptoasset service providers (CASP). Poskytovatelia CA musia poskytovať úplné a transparentné informácie o CA, ktoré vydávajú, a musia dodržiavať pravidlá zverejňovania a transparentnosti. Poskytovatelia služieb v oblasti CA musia byť registrovaní a musia zaviesť bezpečnostné opatrenia a dodržiavanie pravidiel proti praniu špinavých peňazí. Cieľom MiCA je pomôcť zabezpečiť stabilitu trhu s CA a chrániť investorov. 

    4 základne ciele MiCA regulácie

    • zabezpečenie právnej istoty vytvorením spoľahlivého právneho rámca pre CA v jeho pôsobnosti, na ktoré sa nevzťahujú existujúce právne predpisy o finančných službách

    • podpora inovácií a spravodlivej hospodárskej súťaže s cieľom podporiť rozvoj CA zavedením bezpečného a primeraného rámca

    • ochrana spotrebiteľov, investorov a integrity trhu pri zohľadnení rizík spojených s CA,

    • zabezpečenie finančnej stability so zahrnutím záruk na riešenie potenciálnych rizík pre finančnú stabilitu.

    Čo MiCA ovplyvní ?

    • zavedie autorizačný rámec pre vydavateľov a poskytovateľov CA,

    • zavedie súbor opatrení na ochranu spotrebiteľa, ako sú opatrenia a smernice Markets in Financial Instruments Directive (MiFID), ktorých cieľom je chrániť a posilniť postavenie investorov,

    • poskytne regulačnú a právnu istotu pre CA, na ktoré sa ešte nevzťahuje existujúce nariadenie EÚ,

    • poskytne jasné regulačné pravidlá pre poskytovateľov služieb CA, čo zahŕňa prevádzkovateľov obchodných platforiem, burzy CA, poskytovateľov poradenstva o produktoch CA, poskytovateľov služieb úschovy alebo tých, ktorí vykonávajú príkazy pre tieto aktíva,

    • nahradí všetky súčasné vnútroštátne regulačné rámce vzťahujúce sa na CA.

    Koho sa bude MiCA týkať?

    V konečnom dôsledku sa MiCA bude vzťahovať na všetky osoby v EÚ, ktoré sa podieľajú na poskytovaní a vydávaní CA a služieb CA alebo ktoré poskytujú služby klientom v EÚ. 

    Klasifikácia CA

    MiCA poskytuje regulačný rámec pre digitálne aktíva, ktoré využívajú technológiu DLT.

    CA, na ktoré sa MiCA vzťahuje, sú:

    • Tokeny odkazujúce na aktíva (ART) - ART využívajú bezhotovostné aktíva alebo kôš mien
    • Elektronické peňažné tokeny (EMT) - EMT využívajú jednu menu, čo ich približuje konceptu elektronických peňazí
    • CA, ktoré sa nepovažujú za ART alebo EMT, ako napríklad "utility tokény", ktoré sú určené na zabezpečenie digitálneho prístupu k tovaru alebo službe, dostupné na DLT a sú akceptované len poskytovateľom tohto tokénu. Na rozdiel od tokénov typu cenných papierov sa podľa zákonov o cenných papieroch mnohých krajín nepovažujú za finančný nástroj.

    CA, na ktoré sa MiCA nevzťahuje, sú:

    • MiCa nezahŕňa nové odvetia, ako napríklad odvetvie decentralizovaných financií (DeFi) a nezameniteľných tokénov (NFT). Podľa definície poskytnutej Európskou centrálnou bankou je DeFi nový spôsob poskytovania finančných služieb, ktorý sa zaobíde bez tradičných centralizovaných sprostredkovateľov a namiesto toho sa spolieha na automatizované protokoly.

    Prečo je MiCA dôležitá

    Regulácia MiCA má zásadný význam pre vytvorenie dobre regulovaného a bezpečného trhu s CA v rámci EÚ. Zabezpečuje rovnováhu medzi ochranou investorov, integritou trhu, harmonizáciou, dôverou spotrebiteľov, inováciami a finančnou stabilitou, čím kladie základy pre udržateľný rast odvetvia CA.