Finančná polícia zamedzila pozemkovej mafii v pokračovaní v podvodoch

Včera (16.10.2018) v Nitre a okolí zasahovala národná jednotka finančnej polície. Zadržala sedem osôb, šiestich už vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu podvodu. Na všetkých obvinených podal prokurátorovi podnet na väzbu.

Redakcia 17. 10. 2018 2 min.

Okrem zadržania, obvinenia a výsluchov osôb, 81 policajtov prehľadalo spolu 12 domov a iných priestorov. Zaistili listinné materiály súvisiace s trestnou činnosťou, počítačovú techniku, USB nosiče, notebooky aj anabolické steroidy.

Pomáhali aj z okresných riaditeľstiev v Nitre, Nových Zámkoch a Šali. O samotný zásah sa zase postarala zásahovú jednotka NAKA spolu s Útvarom osobitného určenia (LYNX Commando).

Obvinení mali páchať podvody koordinovane s presnou deľbou práce, teda ako členovia organizovanej skupiny. Najskôr mali vytipovať vhodné nehnuteľnosti na predaj. Potom si neoprávnene zabezpečiť osobné údaje vlastníkov vytipovaných nehnuteľností. Následne na bazoši (bazos.sk) zverejniť ponuku na ich predaj. Išlo o nehnuteľnosti v katastrálnom území nitrianskeho okresu. Samozrejme všetko bez vedomia skutočných vlastníkov. Záujemcovia preto kontaktovali vždy člena pozemkovej mafie, vystupujúceho ako sprostredkovateľ, prípadne hral realitného makléra. Ďalší z členov pozemkovej mafie mal na starosť vyhotovenie kúpnych zmlúv za použitia falošných občianskych preukazov na mená skutočných vlastníkov. Dokonca im podpisy osvedčili aj notári. V jednom prípade previedli nehnuteľnosť najskôr na člena pozemkovej mafie, ktorý potom vystupoval ako jej vlastník, aby zvýšili pravdepodobnosť úspešného dokonania trestného činu. Doposiaľ zadokumentovanou trestnou činnosťou mali spôsobiť v štyroch prípadoch škodu 600 000,- eur, no naďalej preverujeme ďalšie nehnuteľnosti. Isté je, že pokračovaniu podvodov tejto organizovanej skupiny Finančná polícia NAKA zabránila.

Obvinení sú Roderik A. (42), Matuš K. (26), Miloš P. (22), Miloš L. (25), Simona L. (28), Maroš M. (44), ktorým v prípade dokázania viny hrzí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

Video a fotografie zo zásahu nájdete na facebooku polície:https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/349144028965410.

 

Zdroj: PPZ SR