Lewis Hamilton prehral spor o ochrannú známku svojho mena

Hoci je svetoznámy pretekár Formuly 1 Lewis Hamilton zvyknutý vyhrávať, tentokrát prehral spor o ochrannú známku svojho mena. Právo používať ochrannú známku Hamilton zostalo zachované švajčiarskej firme Hamilton International, ktorá vyrába luxusné hodinky už vyše sto rokov.

Martina Beňovská 22. 12. 2020 3 min.

Spoločnosť Hamilton International bola založená v roku 1892, keď otvorila svoju pôvodnú továreň v Lancasteri v Pensylvánii, kde mala ústredie 111 rokov. Hodinky tejto spoločnosti údajne dosiahli vynikajúce výsledky v oblasti presnosti a synchronizácie časovania železničnej dopravy a pomohli znížiť počet nehôd na železnici. Začiatkom 20. storočia Hamilton poskytol hodinky leteckej službe USA a dodnes je oficiálnym časomeračom majstrovstiev sveta Red Bull Air Race. Jedny z hodiniek Hamilton sa dokonca prvýkrát objavili v roku 1932 vo filme Marlene Dietrichovej „Shanghai Express“ a Elvis Presley nosil hodinky tejto spoločnosti vo svojej hudobnej komédii Blue Hawaii.

Keď si švajčiarsky hodinár zaregistroval značku ,,Hamilton“ v Európe, spoločnosť 44IP starajúca sa o značku Lewisa Hamiltona, sa pokúsila v roku 2017 napadnúť a zrušiť používanie tejto ochrannej známky pričom tvrdila, že ide o krok v ,,zlej viere“ v snahe ,,zmariť spravodlivú hospodársku súťaž.“

Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) však rozhodol v prospech hodinára a odmietol žiadosť spoločnosti pretekára Lewisa Hamiltona o zrušenie ochrannej známky. EUIPO vo svojom rozhodnutí uviedol, že pretekár nemá ,,prirodzené právo“ na meno, ktoré hodinár používa od 19. storočia. Nexistuje prirodzené právo na to, aby si osoba mohla zaregistrovať svoje meno ako ochrannú známku, ak by to bolo v rozpore s právami tretích strán. Ďalej EUIPO uviedol, že nemožno nájsť zlý úmysel u majiteľa ochrannej známky EÚ (Hamilton International). Vlastník ochrannej známky EÚ preukázal významnú ekonomickú aktivitu v horologickej oblasti od roku 1892. EUIPO tiež poznamenal, že napadnutá ochranná známka pozostáva len z jedného slova ,,Hamilton“ a nie z ,,Lewis Hamilton“, pričom v anglicky hovoriacich krajinách je priezvisko Hamilton bežné. Napokon aj navrhovateľ zrušenia ochrannej známky pripustil, že sporná ochranná známka ,,Hamilton“ sa používala od roku 1892, teda ešte predtým, ako sa známy športovec narodil.

Argumenty pretekára Lewisa Hamiltona tak neboli v tomto spore postačujúce. Spoločnosti 44IP nepomohlo ani to, že sa pri svojich zamýšľaných hodinkových produktoch chce zamerať na smartwatche. Podľa nej sa Hamilton International ani nechystá rozšíriť svoje portfólio o tento segment. Hamilton International však nepovažuje za vhodné ani nutné uľahčovať trhovú stratégiu a marketingové plány pre konkurenta, ktorý má v úmysle vstúpiť na trh so známkou, ktorá je prakticky totožná so známymi známkami jeho klienta, ponukou tovaru, ktorý je rovnako identický.

Predmetnému sporu, ktorý trval približne tri roky, je tak koniec. Samotný Lewis Hamilton sa k výsledku nevyjadril, avšak spoločnosť 44IP musí zaplatiť ,,hodinárskemu Hamiltonovi“ kompenzáciu vo výške 893 libier.