Nepríčetnosť za 3000 Eur

Včera popoludní zasahovalo deväť policajtov národnej protikorupčnej jednotky v Bratislave aj v Zlatých Moravciach. Zadržali tri osoby v súvislosti s korupciou v oblasti forenznej medicíny. Jednu už vyšetrovateľ obvinil z podplácania.

Redakcia 05. 09. 2018 1 min.

Na Okresnom súde Bratislava III je vedená trestná vec v prípade, kde je potrebné skúmať psychický stav obžalovaného. Preto dostal znalec z odvetvia psychiatrie za úlohu vypracovať znalecký posudok. Ten mal dokázať, či obžalovaný mohol alebo nemohol pre duševnú poruchu v čase spáchania činu rozpoznať jeho protiprávnosť alebo ovládať svoje konanie. Ak by posudok preukázal, že bol v čase skutku nepríčetný, nemusel by byť nakoniec trestne zodpovedný.

Keď však znalec otvoril zdravotnú dokumentáciu obžalovaného, našiel v nej obálku so šiestimi päťstoeurovými bankovkami. Mali byť za to, že vypracuje znalecký posudok v prospech obžalovaného. Teda, že posudok preukáže jeho nepríčetnosť v čase spáchania skutku.

V rukách polície preto skončili tri osoby a jedna z nich, Mária S. (67), si z výsluchu odniesla uznesenie o obvinení z podplácania. V prípade dokázania viny jej hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Stíhaná je na slobode.

 

Zdroj: PPZ SR