Niektoré súdne poplatky uhradíte aj platobnou kartou

Súdne poplatky, ktoré sa vyrubujú v agendách exekučného konania (Ek)  a upomínacieho konania (Up) je možné po novom zaplatiť aj online. Nevyhnutnými predpokladmi sú elektronická schránka aktivovaná na doručovanie a platobná karta.

Redakcia 18. 03. 2019 2 min.

Ministerstvo spravodlivosti uviedlo do prevádzky systém platby súdnych poplatkov pre exekučné a upomínacie konanie platobnou kartou. Súdny poplatok vedia občania uhradiť v priebehu niekoľkých sekúnd prostredníctvom platobnej karty, pričom úhrada je automaticky spárovaná a návrh na začatie konania je ihneď k dispozícii súdu aj s informáciou o úhrade súdneho poplatku. Doteraz bolo nevyhnutné čakať na spárovanie zúčtovacích údajov, a to spravidla 2 až 3 pracovné dni.  Ministerstvo spravodlivosti sa tak vo využívaní elektronického platobného systému pripojilo k ďalším rezortom, ktoré ho aktívne využívajú – Ministerstvu vnútra a Ministerstvu dopravy a výstavby SR. Minister spravodlivosti SR Gábor Gál: „Online platba sa odteraz bude dať pre niektorých vykonať komfortne spoza počítača a bez poštových a administratívnych poplatkov, navyše takáto platba ušetrí aj čas a občania určite ocenia, že ju môžu zrealizovať z pohodlia domova. Som veľmi rád, že občanom môžeme ponúknuť lepšie služby, ktoré urýchlia vybavenie ich vecí, či už pri platobných rozkazoch alebo v exekúciách.“

Ako funguje úhrada poplatku pre exekučné a upomínacie konanie?

Po odoslaní podania dostane používateľ do elektronickej schránky príkaz na úhradu a môže si zvoliť, aký typ platby preferuje. Pre úhradu súdneho poplatku je postup rovnaký, akoby občan chcel platiť za bežný online nákup. Pri platbe má na výber z viacerých online možností platby (online platba kartou, bankový prevod, ekiosk, QR kód), avšak odporúčaný, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob je online platba kartou.  Stačí zadať platobné údaje (meno držiteľa karty, číslo karty, dátum expirácie a CVC2 kód), kliknúť na tlačidlo „Zaplatiť“ a transakcia je ihneď spracovaná.

Postupovať budete rovnako, ako pri úhrade poplatkov v rámci iných rezortov: https://www.slovensko.sk/sk/platba-online

Pozrite si podobný videonávod tu: https://www.youtube.com/watch?v=JFv29Vj1wcY

Zdroj: MS SR