# achmea

Známy prípad Achmea prechádza do novej fázy. Konanie pred Súdnym dvorom Európskej únie nadobudlo vyjadrenie v podobe stanoviska Generálneho advokáta, ktorý navrhuje, ako by mal prípad Súdny dvor posúdiť.

19. 09. 2017 4 min. Redakcia

Členom skupiny Achmea je aj Union zdravotná poisťovňa, ktorá pôsobí na slovenskom trhu zdravotného poistenia od roku 2006 a práve kvôli nej prišla medzinárodná poisťovňa do niekoľkých sporov so Slovenskou republikou, najmä na základe protiústavnej novely zákona obsahujúcej tzv. zákaz zisku. Jeden z posledných sporov s touto spoločnosťou vyhralo Slovensko. O akú vec išlo? Prečo sme vyhrali a koľko táto výhra ušetrila štátu finančných prostriedkov?

24. 05. 2014 3 min. Redakcia

Dlhoročné spory Slovenskej republiky so zahraničnými investormi začali ešte v roku 2007, keď sa premiér Fico vlády pokúsil „urobiť poriadok“ (nielen) so zahraničnými investormi. Fico sa netají tým, že podľa neho investori dosahujú „nadmerné“ zisky a nerozvíjajú slovenské podniky, z čoho profitujú najmä materské spoločnosti v zahraničí. Akokoľvek lákavo takéto vyjadrenia a plány znejú, v konečnom dôsledku vedú k dlhotrvajúcim súdnym sporom s nespokojnými investormi. Záleží predovšetkým na predsedovi vlády, aby sa nenechal zatiahnuť do zákopových vojen s podnikateľskými kruhmi.

11. 02. 2014 7 min. Pavel Ördögh

Dlhoročné spory Slovenskej republiky so zahraničnými investormi majú svoj pôvod ešte v roku 2006, keď sa prvá vláda Róberta Fica (Smer-SD) pokúsila „pristrihnúť krídelká“ zahraničným investorom na Slovensku. Nech to znie akokoľvek, premiér Fico sa nechal počuť, že finanční investori dosahujú nadmerné zisky a nerozvíjajú slovenské podniky, ale ich vyciciavajú a finančné prostriedky odlievajú do zahraničia. Typickým príkladom takéhoto vydrancovaného odvetvia malo byť slovenské zdravotníctvo a typickým „škodlivým“ investorom holandský poisťovací gigant Achmea.

11. 02. 2014 8 min. Pavel Ördögh

V posledných dňoch sa v spektre záujmu médií, odbornej i širšej verejnosti vyskytuje kauza medzinárodnej poisťovne Achmea a Slovenskej republiky. Jej podstatu tvorí protiústavný zákaz zisku súkromných zdravotných poisťovní, ktorý sa do právneho poriadku nášho štátu dostal ešte v roku 2007.

18. 10. 2013 4 min. Redakcia