# CSP

Z ustanovenia § 278 Civilného sporového poriadku vyplýva, že na pojednávaní súd rozhodne o žalobe na návrh žalovaného rozsudkom pre zmeškanie, ktorým žalobu zamietne, ak žalobca neospravedlnil svoju neprítomnosť včas a vážnymi okolnosťami. V nasledujúcom prípade súdy nižších inštancií nepovažovali ako ospravedlniteľný dôvod neúčasti na pojednávaní hospitalizáciu jedného z konateľov spoločnosti, nakoľko druhému konateľovi nič nebránilo svoju neúčasť včas ospravedlniť. Prečítajte si, ako o uvedenom prípade rozhodol Najvyšší súd SR.

16. 11. 2021 6 min. Martina Beňovská

Je deň Vášho pojednávania a Váš právny zástupca ochorel a nemôže sa z tohto dôvodu dostaviť na pojednávanie? Zdá sa Vám to automaticky ako ospravedlniteľný dôvod? No vôbec tomu tak nemusí byť. Pozrite sa s nami prečo.

24. 02. 2020 8 min. Natália Šupová

Platobný rozkaz je druh súdneho rozhodnutia, ktorý zabezpečuje predovšetkým funkciu skrátenia a zrýchlenia konania. Aké sú podmienky na uplatnenie tohto inštitútu a aké z neho vyplývajú výhody, prípadne nevýhody?

19. 12. 2017 5 min. Martin Toček

Má dnes ešte význam voliť Obchodný zákonník v spotrebiteľských veciach? 

12. 12. 2017 3 min. Dominika Cukerová

V dnešnom príspevku sa budeme venovať problematike neodkladných opatrení súdu, konkrétne postupu súdov v prípade odvolania voči uzneseniam, ktoré ich ukladajú. Na úvod sme sa rozhodli položiť otázku, ktorú by mal tento príspevok zodpovedať: Stačí, ak sa odvolací súd v horeuvedených prípadoch v odôvodnení svojho uznesenia obmedzí na skonštatovanie správnosti dôvodov napadnutého rozhodnutia?

16. 11. 2017 5 min. Martin Toček

Súčasťou 21. storočia je modernizovanie a elektronizácia takmer každej oblasti spoločnosti. Tento trend neobchádza ani oblasť justície. Dôkazom toho je možnosť podávania e-žalôb, ktorá má docieliť zjednodušenie niektorých úkonov občanov voči súdom. Ako systém elektronických podaní funguje a aké sú podmienky ich podávania?

11. 10. 2017 5 min. Martin Toček