# dobré mravy

Nadobudnutie vlastníctva je možné v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom. V tomto článku si priblížime inštitút vrátenia daru.

20. 01. 2023 4 min. Michaela Nemcová

Čo nové vo svete judikatúry? Neprehliadnite zaujímavosti z domova aj zo sveta, dočítate sa o vrátení daru pre porušenie dobrých mravov zo strany obdarovaného, ktoré však boli reakciou na neprimerané správanie sa darcu, ale aj o ochrannej známke čokoládového zajačika a (ne)povolení eutanázie.

07. 10. 2022 5 min. Martina Vanc

Témou tohto článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa zaoberal neplatnosťou nájomnej zmluvy uzatvorenej so seniorom ako slabšou stranou, a jeho neoprávnené vysťahovanie z bytu, ktoré Ústavný súd posúdil ako v rozpore s dobrými mravmi.

23. 08. 2021 6 min. JUDr. Alena Michalovičová

V tomto článku sa pozrieme na nález Ústavného súdu Českej republiky zo dňa 03. marca 2021, sp. zn.: I. ÚS 1250/20, v ktorom sa Ústavný súd Českej republiky musel vysporiadať s námietkami sťažovateľa, ktorý namietal porušenie jeho práva na spravodlivý proces.

16. 08. 2021 7 min. JUDr. Alena Michalovičová

Ochranná známka plní v obchodných aj spotrebiteľských vzťahoch podstatnú funkciu, o to viac sa jej navrhovatelia snažia využiť kreativitu, aby potenciálnych zákazníkov oslovili, odlíšili sa a najmä, aby sa vryli do pamäti. Aké sú však hranice tejto kreativity? Hranicu by mali tvoriť akceptované morálne princípy, ale čo možno považovať za morálne nezávadný názov? Možno vetu, ktorá pri vyslovení znie ako nadávka bezproblémovo zapísať ako ochrannú známku? Právny názor generálneho advokáta Bobeka posunie možno aj vaše morálne princípy.

27. 08. 2019 3 min. Martina Rievajová