# dusevne vlastnictvo

Registrácia ochrannej známky v dnešných dňoch predstavuje stále rastúci trend a slovenské firmy či jednotlivci začínajú stále intenzívnejšie vnímať potrebu chrániť svoj biznis aj formou ochrany svojho označenia, prípadne označenia svojich produktov. Čo však v prípade, ak podľa Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky vami zvolené označenie nie je vhodné na to, aby získalo status ochrannej známky? Je možné presvedčiť úrad o opaku?

19. 03. 2021 6 min. STEINIGER | law firm

Hoci je svetoznámy pretekár Formuly 1 Lewis Hamilton zvyknutý vyhrávať, tentokrát prehral spor o ochrannú známku svojho mena. Právo používať ochrannú známku Hamilton zostalo zachované švajčiarskej firme Hamilton International, ktorá vyrába luxusné hodinky už vyše sto rokov.

22. 12. 2020 3 min. Martina Beňovská

Slovenská justícia sa v priebehu posledného obdobia otriasla doslova v základoch. Na povrch vychádzajú stále nové zlyhania, čím viera verejnosti v jej úrad prakticky zaniká. Jedným z mnohých krokov, ktoré budú nasledovať, je preto už schválená reforma. S cieľom podporiť ju a upevniť tak potenciál opätovného rastu dôvery v slovenské súdnictvo, sa už 14. decembra uskutoční konferencia Legalsummit. Tá však okrem reformných princípov opäť prinesie aj pohľad za horizont problematiky, v rámci ktorého budú jej odborníci diskutovať aj o inováciami budovanom právnom štáte.

10. 12. 2020 7 min. Redakcia

Tvar Rubikovej kocky predstavoval už od roku 1999 riadne registrovanú ochrannú známku. Registrovaná bola ako tzv. trojrozmerné puzzle, no po 20 rokoch registrácie, bola dnes, 24. októbra 2019 registrácia Všeobecným súdom Európskej únie zrušená. Zistite, čo bolo dôvodom v prehľadných bodoch.

24. 10. 2019 2 min. Bc. Magdaléna Karvaiová

Úrad priemyselného vlastníctva pozýva na seminár s názvom Od nápadu po komercializáciu. Čo sa v ňom môžete dozvedieť, ako sa naň dostať a koho by mal zaujať sa dozviete v dnešnom článku.

26. 09. 2019 1 min. Redakcia

Bulhari chceli použiť geografický názov mesta Devin ako ochrannú známku pre ich minerálku. Ako to dopadlo?

25. 10. 2018 5 min. Redakcia

Nie nadarmo je samotná ochrana práv duševného vlastníctva základným kameňom hospodárstva EÚ a kľúčovým faktorom jeho ďalšieho rastu. S tým súvisí účinné presadzovanie práv duševného vlastníctva, ktoré je nevyhnutné aj pre ochranu zdravia a bezpečnosti ľudí. EÚ si uvedomuje, že mnohé falšované výrobky akými sú potraviny, lieky, hračky pre deti a pod., vyrábané v neregulovanom prostredí, môžu pre občanov predstavovať škodu (napríklad vo forme ujmy na zdraví).

26. 08. 2014 3 min. Redakcia

Národné centrum práva duševného vlastníctva funguje ako nezisková organizácia, ktorá sa venuje problematike právu duševného vlastníctva. Okrem toho, že pravidelne vydáva odborný časopis venovaný predmetnej problematike, v tomto mesiaci organizuje v rámci Slovenska jedinečnú konferenciu, ktorá nesie názov Právo v kultúre.

21. 11. 2013 2 min. Redakcia