# european law

Súčasťou Zákona o ochrane osobných údajov spomedzi vysokej škály rôznych práv, ktorými dotknutá osoba disponuje je aj právo na zabudnutie, ktoré je v poslednom období veľmi frekventovanou témou vzhľadom na zasahovanie do práva na súkromie jednotlivcov. V dnešnom článku Vám priblížime, čo je právo na zabudnutie a tiež, ako môžete prispieť k jeho účinnej právnej ochrane.

23. 01. 2020 5 min. Redakcia

Dostali ste nevhodný darček, ktorý nevyužijete? Prípadne Vám nesedí veľkosť oblečenia? Nebojte sa, aj pri takto nevydarenom nákupe existujú možnosti kedy môžete tovar vrátiť. Bližší postup akým spôsobom je možné zakúpený tovar vrátiť Vám zhrnieme v tomto článku.

16. 01. 2020 5 min. Redakcia

Po diskusiách s Európskou komisiou a národnými spotrebiteľskými orgánmi sa spoločnosť Booking.com zaviazala vykonať zmeny v spôsobe, akým spotrebiteľom prezentuje a poskytuje ponuky, zľavy a ceny. Len čo sa tieto nové zmeny plne uplatnia prostredníctvom Booking-u, spotrebitelia budú mať lepšie možnosti robiť porovnania v súlade s požiadavkami spotrebiteľských právnych predpisov EÚ.

08. 01. 2020 3 min. Redakcia
Európsky súd pre ľudské práva 19. decembra 2019 zverejnil svoje rozhodnutie z 26. novembra 2019 v prípade Kapko proti Slovenskej republike, v ktorom rozhodol v prospech Slovenskej republiky.​
23. 12. 2019 2 min. Redakcia

S rozmachom verejnej, hlavne mestskej dopravy sa zvyšuje aj počet čiernych pasažierov a priamo úmerne aj revízorov. Čo sa však stane, ak cestujete bez lístka, dostanete pokutu, ale tú ani do niekoľkých dní nezaplatíte, a zrazu vás dopravný podnik žaluje o zaplatenie tisícovej sumy? Ide o prijateľnú zmluvnú podmienku? A ide vôbec o zmluvu medzi vami a dopravcom? To, či ide o zmluvu a či vám súd môže vašu pokutu znížiť sa dozviete v dnešnom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

26. 11. 2019 3 min. Martina Rievajová

Štrasburg, 12. novembra 2019 – Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na spravodlivé konanie, zaručeného článkom 6 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd. 

13. 11. 2019 5 min. Redakcia

Právne Noviny vám v spolupráci so Súdnym dvorom Európskej únie prinášajú priebežný súhrn konaní a rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

22. 10. 2019 6 min. Redakcia

Správanie jednotlivých subjektov v rámci informačných služieb ako napríklad spoločnosti Google, býva čoraz častejšie predmetom právnych predpisov rôznych štátnych orgánov. Častokrát ide práve o špeciálne právne predpisy-technické predpisy. Čo musia štát a jeho orgány urobiť pre to, aby bolo možné takýto predpis uplatniť v jednotlivých situáciách? 

23. 09. 2019 2 min. Martina Rievajová

Linka 112 predstavuje jednotné európske číslo tiesňového volania. Podľa európskych predpisov sa za účelom zvýšenia ochrany volajúcich a zefektívnenia fungovania tejto linky zaviedla povinnosť členských štátov, zabezpečiť možnosť určenia polohy volajúceho. V rozsudku z 5. septembra sa touto povinnosťou a jej rozsahom zaoberal Súdny dvor EU.

18. 09. 2019 3 min. Mgr. Magdaléna Karvaiová

Obdobie letných dovolenie je okrem príjemných zážitkov bohaté aj na meškania letov. Situácia sa zhorší, ak máte lety s priamymi prípojmi a niektorý z nich mešká. Aké nároky máte v takomto prípade? U koho môžete žiadať náhradu? Európsky súdny dvor sa týmito otázkami zaoberal v prípade Českých aerolínií.

13. 08. 2019 3 min. Martina Rievajová
Strana 1 z 4