# exekútor
Od 1.1.2020 nadobudol účinnosť zákon o ukončení niektorých exekučných konaní, ktorý rieši problematiku zastavovania tzv. starých exekúcií. Z dostupných štatistických údajov vyplýva, že od 1. januára 2020 do konca októbra 2020 bolo ukončených 1 715 601 starých exekučných konaní, z toho 1 551 892 podľa uvedeného zákona, čo predstavuje 90% z celkového počtu ukončených exekučných konaní.
V dnešnom vydaní seriálu Právnické profesie sa spolu pozrieme na ďalšie dve oblasti, v ktorých sa majú právnici možnosť uplatniť. Je nimi jednak výkon verejnosťou často negatívne vnímaného povolania exekútora a dočítate sa tiež o profesii notárov, napríklad aj, v čom spočíva cesta k vlastnému notárskemu úradu.
Počas minulého desaťročia sa Európska únia zameriavala na spoločné uznania súdnych rozhodnutí a rozsudkov. Skutočné vymáhanie takýchto súdnych rozhodnutí je dôležitým aspektom spolupráce súdov v občiansko-právnych sporoch. Ak sa v súčasnosti pozeráme na vymáhanie súdnych rozhodnutí a mimosúdnych dokumentov, je jasné že prvá bariéra spolupráce súdov ktorá potrebuje byť sledovaná zlyháva pre nedostatok otvorených, spoľahlivých a aktualizovaných informácií o exekútoroch, postupoch vymáhania a ich nákladov.
Slovenská advokátska komora organizuje druhý golfový turnaj právnickych povolaní. Zúčastniť sa nemusia len advokáti. Bližšie informácie nájdete nižšie.
Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, že v súvislosti s opatreniami proti šíreniu koronavírusu sa exekúcie neprerušujú. Všetky povinnosti dlžníkov i veriteľov ostávajú zachované, s výnimkou prerušenia plynutia niektorých zákonom stanovených lehôt do 30. apríla, ktorými sú premlčacie lehoty, prekluzívne a procesnoprávne lehoty.
Slovenská komora exekútorov odporučila súdnym exekútorom v súvislosti s pandémiou koronavírusu pozastaviť dočasne konania dražieb i vypratávanie nehnuteľností. Takisto im neodporúča robiť v súčasnosti súpisy a zaistenia hnuteľných vecí, ani osobne doručovať písomnosti.
Dňa 27.11.2019 internetový portál zverejnil článok s názvom:„Exekútor nesmie dôchodcom siahnuť na vianočný príspevok. Ako sa brániť?" v ktorom sa hovorkyňa komory exekútorov, súdna exekútorka JUDr. Stanislava Kolesárová vyjadrila okrem iného nasledovne:
V súčastnej dobe sa nachádzame približne 23 rokov od prijatia Zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútorov a exekučnej činnosti- (Exekučný poriadok), a teda od zásadného rozhodnutia našej spoločnosti, vyriešiť s konečnou platnosťou realizáciu (výkon) súdnych a iných rozhodnutí.
Právna teória, zákon č. 191/1950 Zb. zmenkový a šekový v znení neskorších predpisov a zákon č. 160/2015 Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov, upravujú problematiku zmeniek a ich vymožiteľnosti. Zmenku ako cenný papier na rad môžeme jednoznačne označiť ako dokonalý a abstraktný cenný papier. Dokonalosť zmenky spočíva v tom, že právo zmenkového veriteľa je priamo uvedené v zmenke (listine), a preto je so zmenkou spojený jej vznik, prevod alebo zánik. Abstraktnosť zmenky spočíva v tom, že vznik tohto typu záväzku a jeho uplatnenie sa viaže len na splnenie hmotnoprávnych a procesnoprávnych náležitostí určených príslušnými právnymi predpismi. Uvedené skutočnosti však popisujú zmenky v teoretickej rovine. V praxi sa pri vymáhaní práva zo zmenky často vyskytujú rôzne špecifiká slovenskej aplikácie práva či už zo strany konajúcich sudcov Slovenskej republiky alebo aj v tomto prípade zo strany zákonodarcu – Národnej rady Slovenskej republiky. Slovenská aplikačná prax zmenkového práva tak pravdepodobne znehodnocuje funkciu zmenky ako takej a tiež jej právnu silu.
Podľa vzoru francúzskeho práva Slovenská republika prijala privátny exekučný poriadok, ktorý mal zvýšiť celkovú zainteresovanosť veriteľov a percentuálne zvýšiť vymožiteľnosť pohľadávok.