# migracia

Podľa nariadenia EÚ o systéme EURODAC sa v rámci EÚ vytvorila databáza odtlačkov prstov. Týka sa žiadateľov o azyl. Bez ohľadu na to, v ktorej krajine v EÚ sa nachádzajú, ich odtlačky prstov sa prenášajú do centrálneho systému EURODAC.

27. 01. 2019 3 min. Redakcia

Vysvetlenie základných pojmov ako utečenec, žiadateľ o azyl, migrant a mnoho iných informácií  potrebných k všeobecnému rozhľadu každého občana Slovenskej republiky i novinárskej obce, ktorá prináša správy z tejto oblasti života krajiny, nájdete v novom informačnom letáku Migračného úradu MV SR.

28. 08. 2018 2 min. Redakcia

Nová Príručka o posudzovaní žiadostí a azyl pre afganských štátnych príslušníkov bola jedným z bodov tohtoročného informačného dňa venovaného Európskemu podpornému úradu pre azyl (EASO), ktorý sa uskutočnil 25. júna 2018  v priestoroch migračného úradu.

24. 07. 2018 2 min. Redakcia

Na tlačovej besede oznámil prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, že polícia zaznamenala v roku 2017 najviac nelegálnych migrantov od vstupu SR do schengenského priestoru.

 

10. 01. 2018 2 min. Redakcia

Krajiny V4 naďalej držia svoje postoje voči povinným kvótam na prerozdeľovanie utečencov. Aký vplyv však bude mať rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v otázkach plnenia komunitárneho práva je nateraz otázne.

13. 10. 2017 3 min. Redakcia

Generálny advokát Bot navrhuje, aby Súdny dvor zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu povinného premiestnenia žiadateľov o azyl. Tento mechanizmus skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015.

26. 07. 2017 6 min. Redakcia

V súčasnosti žije v Spojenom kráľovstve približne 50 000 Slovákov, čo znamená, že 1% súčasnej populácie Slovenska sa presťahovalo práve na ostrovy. Tamojším občanom podľa verejných prieskumov dochádza trpezlivosť s migrantmi, keďže niektorí prichádzajú do Spojeného kráľovstva s cieľom viac menej len zneužívať benevolentný sociálny systém. Imigranti vo všeobecnosti sú tiež jeden z dôvodom, prečo je čoraz viac Britov skôr za vystúpenie z EÚ ako zotrvanie v nej.  Stanú sa aj Slováci žijúci v Spojenom kráľovstve obeťami rastúcej averzie voči prisťahovalcom?

04. 12. 2013 4 min. Redakcia