# pracovné právo

V pracovnom živote môže nastať situácia, kedy zamestnancovi zamestnávateľ nevyplatí mzdu. Často však zamestnanci nevedia, ako v takejto situácii postupovať a aké sú ich nároky.

01. 12. 2023 5 min. Lucia Horváthová

Čo je nové v Zákonníku práce? Ako sa zmenila legislatíva po poslednej novele, ktorá nadobudla účinnosť k 1.1.2023? Na tieto a ďalšie otázky 23. a 24. marca 2023 prídu odpovedať samotní tvorcovia legislatívy a viacerí odborníci z praxe. Všetko pod gesciou IV. ročníka EPI konferencie Pracovné právo.

02. 03. 2023 2 min. Redakcia

Najvyšší súd Českej republiky v jednom zo svojich rozsudkov posudzoval platnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru, ktoré v mene zamestnávateľa podpísala jeho externá mzdová účtovníčka, a to bez akéhokoľvek splnomocnenia.

19. 01. 2023 6 min. JUDr. Alena Michalovičová

Mobbing, bossing, staffing... Šikana (nielen) v pracovnom prostredí patrí medzi aktuálne témy a nemala by ostať bez povšimnutia. Existuje však viacero spôsobov, ako sa jej brániť. V dnešnom článku si objasníme jej definíciu, prostriedky právnej obrany a relevantné ustanovenia právnych predpisov.

17. 01. 2023 6 min. Lucia Rybanová

Ochrana zamestnancov, výkon inej zárobkovej činnosti popri zamestnaní, otcovská dovolenka – to sú niektoré z noviniek, ktoré prináša aktuálna novela Zákonníka práce. Novela smeruje k work-life balance, t. j. rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom, na ktorú sa v poslednej dobe dáva čoraz väčší dôraz.

25. 10. 2022 5 min. Michaela Nemcová

Extrémne teplé počasie neobišlo ani Slovensko a horúco je nám aj na pracovisku. Aké povinnosti má zamestnávateľ voči zamestnancom počas letných horúčav?

22. 07. 2022 4 min. Silvia Acechovská

Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Slovenskej republiky, v ktorom sa súd zaoberal zisťovaním procesnej pravdy a to v súvislosti so zásadou voľného hodnotenia dôkazov pri svedeckých výpovediach, ktoré boli vo vzájomnom rozpore.

06. 05. 2022 6 min. JUDr. Alena Michalovičová

V tomto článku sa pozrieme na rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky, v ktorom sa okrem iného zaoberal platnosťou dojednania zmluvnej pokuty na zabezpečenie záväzku zamestnávateľa voči zamestnancovi. Čítajte ďalej a dozviete sa, či je možné takúto pokutu v pracovnej zmluve dohodnúť.

20. 09. 2021 6 min. JUDr. Alena Michalovičová

Ustanovenie § 422 ods. 1 písm. a) a b) Civilného sporového poriadku obmedzuje prípustnosť dovolania majetkovým cenzom v tom zmysle, že predmetom dovolacieho prieskumu môže byť len suma vo výške desaťnásobku minimálne mzdy, v prípade sporov s ochranou slabšej strany vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy. Nižšie uvedený individuálny pracovnoprávny prípad síce patrí do kategórie sporov s ochranou slabšej strany, dovolanie však v tomto prípade podal zamestnávateľ, ktorý v pozícii slabšej strany nie je. Ako v tomto prípade posúdil prípustnosť dovolania Najvyšší súd SR sa dočítate v dnešnom článku.

13. 07. 2021 4 min. Martina Beňovská

V rámci rozhovorov s osobnosťami z univerzít sme tentokrát zavítali na právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD. nám zodpovedal viacero otázok, pričom sa vyjadril napríklad k tomu, prečo zamestnanci neradi vstupujú do pracovnoprávnych sporov, alebo s čím by mali študenti práva pri predstavách o výkone advokácie rátať.

13. 08. 2020 8 min. Redakcia
Strana 1 z 5