# pracovný pomer
Začiatok nového roka so sebou prináša aj úvahy, ako a kedy vyčerpať svoj nárok na dovolenku. Prečítajte si, na koľko dní dovolenky majú nárok zamestnanci pracujúci na základe pracovnej zmluvy.
Koronavírus v súčasnosti bezpochyby výrazne zasahuje aj do oblasti pracovného práva. V nasledujúcich riadkoch sa vysporiadame s niektorými najviac diskutovanými otázkami, týkajúcimi sa práv a povinností zamestnancov a zamestnávateľov v súvislosti s ochorením Covid-19.
Odstupné ako určitá finančná kompenzácia za to, že ste prišli o prácu vám patrí iba v určitých prípadoch. V dnešnom článku vám prinášame krátky náhľad na to, aké situácie vám tento nárok v zamestnaneckom pomere zakladajú.
Aktuálna situácia šíriaceho sa vírusu COVID-19 ovplyvnila ekonomiku krajiny, čo sa odráža aj na pomeroch v pracovnoprávnych vzťahoch. Či už ste zamestnávateľ, ktorý z určitých dôvodov potrebuje znižovať stav zamestnancov, alebo zamestnanec, ktorému hrozí výpoveď, pozrite sa na pravidlá, platné pre aktuálne prebiehajúcu mimoriadnu situáciu.
Od „vypnutia ekonomiky“ sa verejná debata posunula k záchrane podnikateľov na Slovensku. Menší a strední akúsi pomocnú ruku už dostali, pre veľké firmy však tieto opatrenia nepredstavujú riešenie. Skutočnú pomoc veľkým firmám by však mohla predstavovať nemecká schéma kurzarbeit. Slovenskí predstavitelia už hovoria o jeho verzii pre Slovensko, čo však táto verzia znamená pre zamestnanca? Ako sa rozdelí bremeno udržania pracovného miesta a koľko to bude stáť veľkých zamestnávateľov? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v dnešnom článku.
Je dosiahnutie dôchodkového veku zákonným dôvodom pre skončenie pracovného pomeru? Odvíja sa nárok na odchodné od druhu dôchodku zamestnanca?
Je možné skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe so zamestnancom, ktorý je pracovne neschopný? Aký vplyv má pracovná neschopnosť zamestnanca na trvanie skúšobnej doby?
Neuspokojivé plnenie pracovných úloh je jedným z dôvodov, pre ktorý môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer so zamestnancom spôsobom výpovede. Tento výpovedný dôvod sa v praxi často zamieňa s menej závažným porušením pracovnej disciplíny. Aby sme sa vyhli riziku neplatnosti výpovede podanej zo strany zamestnávateľa je potrebné oba výpovedné dôvody od seba dôsledne odlišovať, hoci nie je vylúčený v konkrétnom prípade ich súbeh (a v praxi k tomu väčšinou aj dochádza, nakoľko porušovanie pracovnej disciplíny má väčšinou dopad aj na úroveň plnenia pracovných úloh). V tomto príspevku sa však nebudeme venovať rozdielom medzi týmito výpovednými dôvodmi. Ambíciou je detailnejšie venovať sa praktickým úskaliam využitia výpovedného dôvodu uvedeného v § 63 ods. 1 písm. d) bod 4 Zákonníka práce v situácií, kedy zamestnanec opakovane neuspokojivo plnení pracovné úlohy.
Môžete skončiť pracovný pomer so zamestnávateľom okamžite, ak Vám nevyplatil mzdu? Ako postupovať tak, aby bolo skončenie platné a v súlade so zákonom?
Blíži sa leto a spolu s ním prichádza aj čas letných brigád. Študentom hľadajúcim prácu na poslednú chvíľu už nezostalo veľa možností a nechali sa zlákať nebezpečnou ponukou.