# právny úkon

Najvyšší súd Českej republiky sa v jednom zo svojich rozsudkov zaoberal tým, či je dojednanie konkurenčnej doložky obsiahnutej v zmluve o výkone funkcie člena predstavenstva platné.

15. 11. 2021 6 min. JUDr. Alena Michalovičová

Pri simulácii v práve ide o vedomú nezhodu skutočnej vôle a urobeného prejavu, ktorá vedie k neplatnosti právneho úkonu. Naopak, disimuláciou sa simulovaným úkonom zastiera iný právny úkon mienený vážne. V nižšie uvedenom prípade sa súdy zaoberali disimulovanou (zastretou) zmluvou o prevode vlastníctva nehnuteľnosti. Aké predpoklady sa vyžadujú pre jej platnosť si môžete prečítať v tomto článku.

28. 07. 2021 6 min. Martina Beňovská

V súkromnom práve platí zásada nemo iudex in propria cause; nikto nesmie byť sudcom vo vlastnej veci. Ochrana práv je zverená na to povolaným štátnym orgánom, najmä súdom. Zo štátneho monopolu poskytovania ochrany právam existuje niekoľko veľmi limitujúcich výnimiek, jednou z nich je svojpomoc. Bližšie podmienky jej uplatnenia si priblížime v tomto príspevku.

23. 07. 2018 3 min. Dominika Cukerová

Čas ako najvýznamnejšia objektívna právna skutočnosť môže byť stanovená rôznymi spôsobmi, v zásade je možné rozlíšiť číselne vyjadrenie a slovný popis. V tomto príspevku sa pokúsime priblížiť význam najčastejších slovných popisov lehôt: bezodkladne, v primeranej dobe a ihneď.

27. 03. 2018 4 min. Dominika Cukerová

Osoby mladšie ako 18 rokov bežne poskytujú svoje osobné údaje do rôznych spotrebiteľských súťaží, zriaďujú si profily na sociálnej sieti alebo sa registrujú u poskytovateľov rôznych online služieb, či sa zapájajú do vernostných programov obchodníkov, čo si vyžaduje aj vykonanie potrebného právneho úkonu – udelenie súhlasu dotknutej osoby so spracúvaním osobných údajov. Sú neplnoletí na toto oprávnení alebo za nich musí konať ich zákonný zástupca?

16. 02. 2016 9 min. STEINIGER | law firm

Vymedzenie pojmu právneho úkonu odvodzuje Obchodný kódex od úpravy obsiahnutej v Občianskom kódexe, ktorý definuje právny úkon ako prejav vôle smerujúci najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú. Z dôvodu účasti už spomínaného obchodného prvku je však charakter obchodno-právnych vzťahov podnietený odlišnosťou, dávajúcou tomuto vzťahu obchodnoprávny rozmer.

28. 08. 2013 16 min. JUDr. Filip Petrinec, PhD.

Obchodnoprávna úprava záväzkových vzťahov má podobné črty ako úprava obsiahnutá v Občianskom zákonníku. Ich vzájomný prienik je možné sledovať práve v spoločnom pôvode vzniku oboch druhov týchto záväzkov. Podstata totiž spočíva v postavení obchodných záväzkov, ktoré sú istou kontraktuálnou alternatívou občianskoprávnych záväzkov, samozrejme s prihliadnutím na osobitý prvok obchodného charakteru.

14. 03. 2013 14 min. JUDr. Filip Petrinec, PhD.