# právo na obhajobu

S právom na obhajobu sa spravidla stretávame v trestnom konaní, ktoré je spojené s osobou obvineného (obžalovaného) z trestného činu. Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva však toto právo priznáva nielen páchateľom trestných činov, ale aj páchateľom iných deliktov, o ktorých sa rozhoduje v správnom trestaní.

24. 02. 2023 14 min. JUDr. Marcel Ružarovský

Advokát v pozícii sťažovateľa pred ústavným súdom namietal, že v trestnom konaní nemohol uvádzať skutočnosti na svoju obhajobu, nakoľko bol viazaný povinnosťou mlčanlivosti voči svojej klientke. Má právo na obhajobu prednosť pred povinnosťou mlčanlivosti advokáta, alebo nie? Prečítajte si, ako v tomto prípade rozhodol Ústavný súd ČR.

13. 07. 2022 6 min. Jozef Onačilla

Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, ktorý sa zaoberal ústavnou sťažnosťou sťažovateľa, ktorý sa vyhýba výkonu trestu odňatia slobody, no napriek tomu prostredníctvom svojho obhajcu žiada o nahliadnutie do trestného spisu.

22. 03. 2022 5 min. JUDr. Alena Michalovičová

Právo na obhajobu je jedným z najdôležitejších práv, garantovaných slovenským právnym poriadkom. V súvislosti s týmto právom podotýkame, že pre trestné právo nie je neobvyklé konanie s viacerými obvinenými. V tomto prípade môžu byť títo zastupovaní spoločným obhajcom. Aké podmienky musia byť splnené, aby bola spoločná obhajoba viacerých obvinených zákonne konformná?

06. 12. 2017 5 min. Martin Toček