# rodinné právo
Málokedy budila dôvodová správa rozsudku toľko pozornosti, ako pri náleze Ústavného súdu Českej republiky, sp. zn. II. ÚS 4054/19. Niet sa čo čudovať. Jej výsledkom je výklad práva v kontexte individuálnej situácie jednotlivca s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa. Stojí pre to za pozornosť, ktorú jej budú venovať nasledujúce riadky.
Ústavný súd ČR v náleze sp. zn. I. ÚS 1506/13 rozhodoval o ústavnej sťažnosti jedného z rodičov (matky) proti rozhodnutiu krajského súdu, v ktorom krajský súd rozhodol o zverení dieťaťa predškolského veku do striedavej starostlivosti oboch rodičov, a to v intervale 14 dní.
Zákon č. 36/2005 Z.z. o rodine v § 36 ods. 1 vytvára zákonný rámec pre dohodu rodičov o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností k maloletým deťom. Priestor pre uzatvorenie takejto dohody však nie je absolútny.
Ktoré peňažné dávky od štátu môžete ako rodič poberať súčasne a ktoré nie? Pripravili sme pre vás príklady niektorých situácií.
Ktoré peňažné dávky od štátu môžete ako rodič poberať súčasne a ktoré nie? Pripravili sme pre vás príklady niektorých situácií (aktualizované k 1.1.2019).
Zástupkyňa SR pred ESĽP upozorňuje na ďalšiu rezolúciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, týkajúcu sa odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov.
Na začiatku roku 2018 Slovenskom otriasol prípad, kedy chcela zahraničná matka odobrať dieťa slovenskému otcovi a odviesť ho do svojej rodnej krajiny. Už v minulosti sa u nás vyskytli podobné prípady a z roka na rok ich pribúda, pretože medzinárodné vzťahy a manželstvá sa stávajú na Slovensku veľmi rozšírenými. Niekedy sa však tieto vzťahy rozpadnú. Potom prichádza na rad riešenie problémov týkajúcich sa starostlivosti o deti, ktoré sa narodili počas manželstva či vzťahu. Niektorí rodičia sa, ale rozhodnú urobiť radikálne riešenie a odviesť dieťa do zahraničia bez súhlasu druhého rodiča. Ktorý z rodičov je v práve? Čo robiť ak nastane takáto situácia? Odpovede na tieto otázky si objasníme v nasledujúcom článku.
Dnes si pripomenieme rozhodnutie, kedy Ústavný súd SR priznal vysoké primerané finančné zadosťučinenie v prípade konania vedenom na Okresnom súde Bratislava II (č. k. 8 C 4/92). Konanie sa týka určenia otcovstva a trvalo viac než 20 rokov.
Rokmi budovaná doktrína a ustálená rozhodovacia prax o tom, že nejde o spoločnú vec, ak si jeden z manželov berie pôžičku, úver, či preberá ručenie, uznáva dlhy alebo pristupuje k záväzkom tretích osôb, a teda súhlas druhého z manželov v takýchto prípadoch potrebný nie je, možno čelí novým výzvam. V tomto príspevku predkladáme unikátny pohľad Ústavného súdu SR prezentovaný v náleze, sp. zn. I. ÚS 26/2010.