# sociálna poisťovňa

Maturity či štátnice so sebou prinášajú mnoho absolventov, ktorým vyvstáva otázka, či hneď po ukončení štúdia majú povinnosť platiť odvody a prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne. V dnešnom článku Vám prinášame prehľad povinností, ktoré majú čerství absolventi a študenti pracujúci počas štúdia.

08. 06. 2021 3 min. Martina Vanc

Sociálna poisťovňa dáva do pozornosti možnosť odkladu splatnosti poistného za máj 2021 a nové splatnosti už odložených sociálnych odvodov. V dnešnom článku sa dočítate, na koho sa odloženie splatnosti vzťahuje a ako o neho požiadať.

24. 05. 2021 2 min. Martina Vanc

V dnešnom príspevku sa dozviete aktuálne novinky z prostredia Sociálnej poisťovne za posledné obdobie. Prečítajte si, ako sa predlžuje obdobie poberania dávky počas práceneschopnosti, ako sa znižuje byrokracia v prípade materskej dávky pre otcov, či sa automaticky zvýšila dávka počas práceneschopnosti alebo OČR a ako je to s výplatou dávky v nezamestnanosti po Brexite.

12. 05. 2021 5 min. Martina Vanc

V dnešnom článku prinášame aktuálne novinky Sociálnej poisťovne za posledné týždne. Prečítajte si, ako sa predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti, akým spôsobom možno odložiť splatnosť poistného za marec a ako môžu dôchodcovia zmeniť spôsob výplaty dôchodku.

24. 03. 2021 5 min. Martina Vanc

Sociálna poisťovňa informovala o novinkách, ktoré platia od začiatku nového roka 2021. Prečítajte si, akú pomôcku možno využiť pri platení poistného a aké platia nové vymeriavacie základy, ale aj aký nový druh ošetrovného začne poisťovňa priznávať od apríla tohto roka.

13. 01. 2021 3 min. Martina Vanc

Zvýšenie dôchodkov, úrazových dávok, či nové vymeriavacie základy pre platenie poistného. Aj toto sú zmeny, ktoré v Sociálnej poisťovni platia príchodom nového roka 2021. Prečítajte si prehľad niektorých z nich v dnešnom článku. 

07. 12. 2020 4 min. Martina Beňovská

V dnešnom článku vám prinášame najnovšie zmeny Sociálnej poisťovne. Prečítajte si, ako možno urýchliť žiadosť o ošetrovné a prečo dôchodca – živnostník nemá automaticky úľavu z odvodov.

03. 11. 2020 3 min. Martina Vanc

V prvej vlne pandémie sa veľa Slovákov žijúcich v zahraničí rozhodlo vrátiť späť na Slovensko. Aké sú však povinnosti a možnosti týchto osôb pri návrate? Ako to funguje s testovaním na COVID-19 a za akých podmienok je možné získať dávku v nezamestnanosti? Zozbierali sme pre vás najdôležitejšie otázky a odpovede, ktoré si môžete prečítať nižšie.

29. 10. 2020 5 min. Martina Vanc

Sociálna poisťovňa oznámila novinku, podľa ktorej sa bude dôchodkový vek matiek narodených v období 1957 až 1965 znižovať dôchodkový vek. Novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá túto zmenu zavádza,  schválili poslanci NR SR dňa 24. septembra 2020.

12. 10. 2020 2 min. Martina Vanc

Prinášame vám prehľad dôležitých informácii zo sociálnej poisťovne. Nižšie sa dočítate kto má resp. nemá nárok na pandemickú „pnku“, ako to vyzerá s trinástym dôchodkom a o čo už nebude treba žiadať sociálnu poisťovnu.

28. 09. 2020 3 min. Martina Vanc
Strana 1 z 4