# súdnictvo

Sloboda prejavu patrí medzi jeden z najdiskutovanejších aspektov výkonu jeho funkcie, kde na jednej strane musí sudca zachovávať zdržanlivosť, na strane druhej však nemôže byť toto právo obmedzované iba z titulu jeho profesie. Slobodou prejavu sudcu sa zaoberal Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Sarısu Pehlivan proti Turecku v sťažnosti č. 63029/19.

30. 08. 2023 6 min. Jozef Onačilla

Dnes vám prinášame ďalšiu z vítazných esejí na tému „Môže sudcu nahradiť umelá inteligencia?“. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Najvyššieho súdu SR túto súťaž vyhlásila Kancelária NS SR. Medzi ocenenými je aj Tomáš Jurkanin z Trnavskej univerzity v Trnave. Prečítajte si pohľad na túto tému očami študenta práva.

04. 07. 2023 5 min. Redakcia

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Najvyššieho súdu SR vyhlásila Kancelária NS SR esejistickú súťaž na tému „Môže sudcu nahradiť umelá inteligencia?“. Medzi ocenenými je aj Sára Zsemlyová z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorej esej si môžete prečítať v riadkoch nižšie.

26. 06. 2023 5 min. Redakcia

Po tom, ako Poľsko 20. decembra 2019 prijalo zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú vnútroštátne právne predpisy o organizácii všeobecných súdov, správnych súdov a Najvyššieho súdu, podala Európska komisia žalobu o nesplnenie povinnosti, v ktorej navrhovala, aby Súdny dvor vyhlásil, že režim zavedený touto novelou porušuje viaceré ustanovenia práva Únie.

08. 06. 2023 5 min. Redakcia

Už zajtra sa na pôde Univerzity Komenského v Bratislave uskutoční odborná diskusia zameraná na zlepšenie dodržiavania zákonnosti v prípravnom konaní a na jeho efektívnejší priebeh.

29. 06. 2022 2 min. Redakcia

Generálny advokát Rantos sa vo štvrtok, 25. februára, vyjadril ku dvom otázkam, ktoré boli položené Súdnemu dvoru Európskej únie v spojených veciach C-804/18 IX/WABE eV a C-341/19 MH Müller Handels GmbH/MJ.

18. 03. 2021 5 min. Michaela Nemcová

Vzhľadom na neustále meniace sa opatrenia v súvislosti s pandémiou Covid-19 sa v uplynulom období menili aj odporúčania pre súdy ohľadom nariadenia pojednávaní. Obsahom dnešného článku je rozsudok Krajského súdu v Košiciach zo dňa 9. septembra 2020, v ktorom sa pozrieme na postup súdu v súvislosti s odročením pojednávania v čase súčasnej pandémie.

02. 03. 2021 4 min. Martina Beňovská

Krajský súd v Bratislave sa v spore dvoch obchodných spoločností zaoberal otázkou, či žalobcom navrhnutý dôkazný prostriedok – nahrávka rozhovoru z obchodného rokovania, je v konaní prípustný, hoci bol vyhotovený bez súhlasu osoby v konaní. Odpoveď a podrobnejšie odôvodnenie si prečítate v tomto článku.

25. 02. 2021 4 min. Martina Beňovská

Každý subjekt vystupujúci v hospodárskej súťaži má právo na ochranu proti nekalej súťaži. Na to, aby mohlo byť určité konanie kvalifikované ako nekalosúťažné, musia byť splnené tri podmienky a to, že ide o konanie v hospodárskej súťaži, takéto konanie je v rozpore s dobrými mravmi súťaže a je spôsobilé privodiť ujmu súťažiteľom alebo spotrebiteľom. Obchodný zákonník nekalú súťaž explicitne zakazuje.

18. 01. 2021 4 min. Martina Beňovská

Orgán na ochranu údajov v štáte, kde má prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ svoju hlavnú prevádzkareň v EÚ, má všeobecnú príslušnosť začať súdne konanie pre porušenia GDPR v súvislosti s cezhraničným spracúvaním osobných údajov.

15. 01. 2021 5 min. Redakcia
Strana 1 z 9