# trestný čin
Vývoj celkovej kriminality na Slovensku v minulom roku možno vnímať pozitívne. Naďalej pokračuje trend z posledných rokov a počet zistených trestných činov klesal. Ich objasnenosť zostala zhruba na rovnakej úrovni. Celkový pokles trestnej činnosti zrejme ovplyvnila aj nepriaznivá epidemiologická situácia. Najviac trestných činov bolo opäť zistených na území Bratislavského kraja (9 620), najmenej na území Trenčianskeho (4 761).
Zadržanie mnohých sudcov a iných osôb pôsobiacich na najvyšších miestach je v súčasnosti veľmi pretraktovanou témou na Slovensku. V dnešnom článku si priblížime inštitút obnovy civilného konania v dôsledku trestného činu sudcu, ktorý súvisí s aktuálnou situáciou.
Ministerstvo spravodlivosti pripravilo právnu úpravu, zameranú na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu. Na dnešnom stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou ju predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ochrana obetí je službou, ktorú v demokratickej spoločnosti musí štát garantovať a pripravenou úpravou chceme úroveň tejto ochrany podstatne zvýšiť.
Viac či menej zainteresovanému čitateľovi správ asi neunikli novinky, týkajúce sa trestne stíhaného podnikateľa Jozefa Majského v kauze podvodu nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest. Slovenská republika na jeho osobu vyhlásila národné i medzinárodné pátranie, a to na základe platného európskeho zatýkacieho rozkazu.
Čerstvým príkladom uzavretia dohody o vine a treste je dohoda Mikuláša Černáka, ktorú schválil Okresný súd v Banskej Bystrici. Pochádza z konca minulého roka, kedy bola uzavretá na Okresnej prokuratúre v Martine.
Konanie páchateľa trestného činu sa vo väčšine prípadov nezaobíjde bez jeho okamžitého posúdenia spoločnosťou, ktorá práve kvôli svojmu vnútornému presvedčeniu, ktoré sa s konaním páchateľa nestotožňuje, vystupuje voči jeho osobe zaujato. Páchatelia majú bez rozdielu na závažnosti svojho konania právo na svojho advokáta. Čo ak sa tento s konaním páchateľa nestotožňuje na toľko, že nie je schopný hájiť klientove záujmy?
Pred niekoľkými dňami sa mohla verejnosť v plnej miere oboznámiť a prečítať si údajný prepis komunikácie zo šifrovanej aplikácie Threema.
Dištančný on-line kurz koncipovaný pre potreby sudcov, prokurátorov a advokátov v praxi. Kurz prebieha na vzdelávacej on-line platforme v rámci programu Rady Európy a Európskej únie „HELP v EÚ“ - Human Rights Education For Legal Professionals in the European Union. HELP je najväčší vzdelávací paneurópsky projekt určený pre právnikov.
V ostatnom čase sme sa na internete stretli s neobyčajným prípadom páchania trestnej činnosti, a to demontovania technického prostriedku na zabránenie odjazdu motorového vozidla (tzv. papuča). Muža, ktorý demontoval papuču[1] na svojom motorovom vozidle, stíha polícia pre trestný čin útoku na orgán verejnej moci podľa ustanovenia § 321 Trestného zákona.
Výsledkom trestného konania (ako aj iného konania, napr. civilného, správneho) je rozhodnutie vo veci samej, ktorého forma a obsah závisí od zisteného skutkového stavu. Na riadne a úplné zistenie skutkového stavu súd a orgány činné v trestnom konaní vykonávajú dôkazy (ustanovenie § 119 ods. 2 Trestného poriadku). Náležité zistenie skutkového stavu je totiž predpokladom vydania zákonného rozhodnutia.