# veriteľ

Dlh môže uznať jedine dlžník a je výlučne na jeho slobodnom rozhodnutí, či k uznaniu svojho dlhu voči veriteľovi pristúpi alebo nie. Uznanie dlhu je jedným zo zabezpečovacích právnych inštitútov pri vymáhaní pohľadávky. Ako tento inštitút funguje a v čom sa odlišuje od zmluvy o pôžičke si bližšie vysvetlíme.

22. 02. 2021 3 min. Martina Beňovská

Aj v dôsledku koronakrízy sa v súčasnosti mnohé podniky na Slovensku ocitli v nepriaznivej ekonomickej situácii. V tomto článku si predstavíme právny inštitút malého konkurzu, účinný od 1. januára 2021, ktorý vytvára právny rámec pre jednoduché, efektívne, hospodárne a rýchle likvidačné konanie, v ktorom neexistuje záujem pokračovať v prevádzke podniku. Inšpiráciou tejto právnej úpravy je právna úprava oddlženia fyzických osôb (tzv. osobný bankrot).

26. 01. 2021 5 min. Martina Beňovská

V reakcii na nález Ústavného súdu Slovenskej republiky PL. ÚS 11/2016, ktorým bol potvrdený princíp rovnosti ako základné ústavné kritérium pre posudzovanie zákonných obmedzení v prístupe k právu na súdnu ochranu, Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo do pripomienkového konania návrh novely Občianskeho zákonníka.

03. 10. 2019 35 min. JUDr. Michal Jelenčík

Podľa vzoru francúzskeho práva Slovenská republika prijala privátny exekučný poriadok, ktorý mal zvýšiť celkovú zainteresovanosť veriteľov a percentuálne zvýšiť vymožiteľnosť pohľadávok.

07. 05. 2019 4 min. JUDr. Jozef Liščák

Inštitút prevzatie plnenia je v rámci Občianskeho zákonníka systematizovaný v jeho ôsmej časti s názvom záväzkové právo, prvej hlave, ktorú tvoria všeobecné ustanovenia a štvrtom oddiele pojednávajúcom o zmenách v osobe veriteľa a dlžníka.

14. 11. 2018 5 min. Dominika Cukerová

Jedným z prostriedkov ochrany veriteľa proti právnym úkonom dlžníka uskutočneným v úmysle ukrátiť uspokojenie veriteľovej pohľadávky je inštitút odporovateľnosti. Jeho úspešné uplatnenie veriteľom predpokladá splnenie určitých predpokladov a podmienok odporovateľnosti právneho úkonu, ktoré vyplývajú z § 42a Občianskeho zákonníka. 

13. 09. 2018 4 min. Dominika Cukerová

Štatistiky poukazujú na optimistické čísla. Ako to bolo v uplynulých rokoch a koľko exekútorskych koncipientov pracuje na Slovensku sa dočítate v tomto článku.

30. 05. 2018 1 min. Redakcia

Platobný rozkaz je druh súdneho rozhodnutia, ktorý zabezpečuje predovšetkým funkciu skrátenia a zrýchlenia konania. Aké sú podmienky na uplatnenie tohto inštitútu a aké z neho vyplývajú výhody, prípadne nevýhody?

19. 12. 2017 5 min. Martin Toček

Pre prihlasovanie pohľadávok zahraničných veriteľov v insolvenčnom konaní je potrebné aplikovať okrem národnej právnej úpravy (lex loci concursus) aj unifikované hmotnoprávne pravidlá Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2015/848 zo dňa 20.05.2015, o insolvenčnom konaní, s účinnosťou od 26.06.2017 (ďalej len „Nariadenie“). Za predpokladu, že ide o insolvenčné konania začaté na území niektorého štátu EÚ. Tieto oproti národnej úprave zahraničným veriteľom podstatne uľahčujú spôsob uplatnenia ich práv.

16. 12. 2017 4 min. Dominika Cukerová

Ústavnému súdu SR bol doručený návrh Okresného súdu Žilina na začatie konania o súlade právnych predpisov týkajúci sa nesúladu ustanovenia § 42a Občianskeho zákonníka z dôvodu rozporu s čl. 1 ods. 1, čl. 20 ods. 1 a 4 Ústavy SR. Prečo je podľa názoru všeobecného súdu predmetné ustanovenie protiústavné?

14. 10. 2017 3 min. Redakcia
Strana 1 z 2