# zdravotníctvo

Ministerstvo vnútra SR a Policajný zbor budú venovať zvýšenú pozornosť prípadom smrti detí v zdravotníckych zariadeniach. „Každý vypočutý príbeh je výpoveďou obrovskej straty a ľudskej tragédie. Nikomu z nás nie sú rodiny, ktoré stratili dieťa v zdravotníckom zariadení, ľahostajné. Polícia im v ich boji pomôže tým, že preverí každý jeden prípad. V rámci našich kompetencií urobíme všetko pre to, aby ďalšie vyšetrovanie viedlo k odhaleniu vinníkov," povedala ministerka vnútra Denisa Saková. 

09. 10. 2019 3 min. Redakcia

​Zodpovedné nakladanie s verejnými financiami, zamedzenie špekulatívnemu spôsobu zárobku na zdravotných odvodoch ľudí so zachovaním dostupnosti liečby, čo prinesie viac peňazí do tých oblastí zdravotníctva, kde pacientom najviac pomôžu. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo novelu zákona č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorá prinesie jasné pravidlá a zamedzí špekuláciám pri ich cenotvorbe.

29. 08. 2019 2 min. Redakcia

Pravidelné cesty do zahraničia sú dnes už pre nás samozrejmosťou. Ako je to však v prípade úrazov a náhlou zdravotnou starostlivosťou? Budete musieť za to zaplatiť, ak nemáte uzavreté komerčné cestovné poistenie?

17. 07. 2019 3 min. Redakcia

Minister spravodlivosti nedávno prijal niekoľkých rodičov, ktorí mu chceli priblížiť závažný problém v zdravotníctve, ktorý zákon nijako bližšie nerieši. Jedná sa o bielenie zdravotných záznamov. Zákon totiž neklasifikuje zdravotný záznam pacienta ako úradný záznam a z tohto dôvodu sa naň nevzťahujú také opatrenia, ktoré sa na iné záznamy využívané vo verejnej správe vzťahujú.

15. 03. 2019 4 min. Redakcia

V predchádzajúcich rokoch sa čoraz viac rozmáha cestovanie za zdravotnou starostlivosťou. Okrem pôrodov v susednom Rakúsku, sú to najmä náročnejšie operácie, ale aj relatívne bežné zdravotnícke úkony, od ktorých si ľudia sľubujú vyššiu úroveň kvality služieb. Je možné to však zrealizovať z bežného zdravotného poistena?

06. 06. 2018 4 min. Redakcia

Viete, že môžete skontrolovať svojho lekára a to najmä to, akú zdravotnú starostlivosť Vám poskytnutú si nechal zaplatiť Vašou zdravotnou poisťovňou? 

01. 10. 2017 4 min. JUDr. Mária Dvončová

Zdravotná starostlivosť v zahraničí je v dnešnej dobre čiastočne prístupná aj Slovákom. Za akých podmienok je možné, aby si Slovák „len tak“ išiel dať operovať meniskus napríklad do Nemecka?

14. 08. 2017 2 min. Redakcia

Prednedávnom Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva vyhlásila rozsudok vo veci Dubská a Krejzová proti Českej republike. Prečítajte si o tom, ako súd rozhodol.

30. 03. 2017 3 min. JUDr. Alexandra Podivinská

Problémy Fakultnej nemocnice v Nitre sa odsúdením anesteziológa a splácaním odškodného Šimonovi Buchovi nekončia. V priebehu tohtoročnej jesene na nedovolené zásahy do zdravotnej dokumentácie opakovane upozornila detská lekárka a bývalá primárka novorodeneckého oddelenia MUDr. Zuzana Pechočiaková a podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Bielenie údajov v zdravotnej karte mala osobne vykonať pediatrička MUDr. Alena Ďurišová za účelom ututlania problémov s nepodareným ošetrením novorodenca.

27. 11. 2013 4 min. Redakcia

Problémy fakultnej nemocnice v Nitre sú už staršieho dáta, ale verejnosť sa o nich dozvedela len nedávno v súvislosti s medializovaným občianskoprávnym sporom. Všetko sa začalo 4. septembra 2007, keď šestnásťročný študent Šimon Buch v nitrianskej nemocnici podstúpil bežnú operáciu nosnej priehradky. Rutinný zákrok sa zmenil na horor z lekárskeho prostredia, keď počas operácie mladíkovi prestalo pracovať srdce.

25. 11. 2013 4 min. Redakcia