# ľudské práva

V spoločnosti rezonuje dlhoročný prípad slovensko-nórskeho páru, ktorému bolo nórskymi orgánmi sociálnej starostlivosti odobrané len niekoľkomesačné dieťa. Na otázky týkajúce sa nielen tohto prípadu sme sa pýtali advokátky JUDr. Marici Pirošíkovej.

11. 02. 2022 6 min. Martina Vanc

V Maďarsku bol prijatý zákon, ktorým sa zakazuje informovať o homosexuálnej orientácii, v Poľsku sa vo viacerých mestách zase zaviedli „zóny bez LGBTI ideológie“ . Takéto praktiky odmieta Európska komisia, ktorá začala právne konanie voči uvedeným krajinám.

21. 07. 2021 2 min. Martina Vanc

Ombudsmanka Mária Patakyová predstavila 20. apríla 2021 správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2020 vo Výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Z rozsiahleho dokumentu sme pre našich čitateľov vybrali tie najzaujímavejšie oblasti, ktorými sa ombudsmanka v minulom roku zaoberala. Vysoký počet podnetov sa týkal najmä opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu, mimo pandémie to boli napr. neriešené vyhradené priestory na policajných staniciach alebo nerovný prístup k materskej dávke pre niektoré profesie.

10. 05. 2021 5 min. Martina Vanc

Sťažovateľka bola obmedzená na osobnej slobode viac ako dva týždne z dôvodu hospitalizácie na psychiatrickom oddelení zdravotníckeho zariadenia. Ústavný súd SR sa v tejto súvislosti zaoberal najmä otázkou, či boli dané dôvody na obmedzenie osobnej slobody sťažovateľky, čím zároveň vymedzil účel konania o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení.

26. 04. 2021 6 min. Martina Beňovská

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu začiatkom mesiaca rozhodol v prospech dvoch občanov Slovenskej republiky. Prípad neprimeraného použitia sily počas policajnej razie voči dvom príslušníkom rómskej menšiny je po 7 rokoch uzavretý.  

16. 09. 2020 3 min. Redakcia

Námestia plné ľudí, policajná brutalita či zatýkanie za nevhodnú pesničku. Posledné voľby v Bielorusku priniesli do krajiny nepokoje výnimočných rozmerov.

26. 08. 2020 4 min. Redakcia

Skryté kamery, resp. kamery na pracovisku nemusia vždy predstavovať zásah do súkromia. Dôležité je zachovanie rovnováhy medzi súkromím zamestnancov a oprávnenými záujmami zamestnávateľov. Významným  rozhodnutím v tejto oblasti je rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva ( „ESĽP“) v prípade López Ribalda a i. proti Španielsku.

09. 06. 2020 3 min. Martina Vanc

Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla nielen do slovenskej ekonomiky, ale došlo aj k porušeniu viacerých ľudských práv. Jedným z najhlasnejších bol zásah do reprodukčných práv žien súvisiacich s výkonom umelého prerušenia tehotenstva. Mnohí vládni predstavitelia na preukázané zásahy zareagovali otvorením spoločenskej diskusie o potrebe obmedzenia prístupu žien k interrupciám. V dnešnom článku sa preto budeme venovať otázkam, aké sú súčasné pravidlá interrupcií, ako sa do nich v čase pandémie zasiahlo, ale aj o tom, aké sú predstavy o budúcnosti umelého prerušenia tehotenstva poslancov NR SR.

27. 05. 2020 6 min. Martina Rievajová

V stredu (13.5.2020) sa prezentovaniu Správy o činnosti ombudsmanky za uplynulý rok zúčastnil rekordný počet poslancov NR SR v porovnaní s uplynulými rokmi. Za poukázaním na porušovanie ľudských práv nasledoval potlesk poslancov, ktorí prijatie na vedomie tejto správy odmietli. Kto je verejný ochranca práv, o čo išlo v predmetnej správe a aj to, aké následky má jej odmietnutie sa dozviete v dnešnom článku.

18. 05. 2020 8 min. Martina Rievajová

Dištančný on-line kurz koncipovaný pre potreby sudcov, prokurátorov a advokátov v praxi. Kurz prebieha na vzdelávacej on-line platforme v rámci programu Rady Európy a Európskej únie „HELP v EÚ“ - Human Rights Education For Legal Professionals in the European Union. HELP je najväčší vzdelávací paneurópsky projekt určený pre právnikov.

14. 05. 2020 2 min. Redakcia
Strana 1 z 4