Polícia chytila prevádzačov na rogale

Prevádzači skúšajú rôzne spôsoby prevádzania nelegálnych cudzincov. Pokusy cez les, či po vode nie sú ničím výnimočné, tento týždeň sme odhalili „pašovanie“ cudzincov letecky.

Redakcia 24. 08. 2018 2 min.

Policajti zo Sobraniec zažili rušnú noc. V obvode Maťovských Vojkoviec došlo v stredu večer (22.08.2018) k nedovolenému prekročeniu vonkajšej Schengenskej  hranice dvojmiestnym motorovým rogalom. Policajti mobilnej a zásahovej jednotky riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec sledovali dráhu letu. Rogalo ich zaviedlo až na lúku v obci Hraň (okres Trebišov). Keď tam prišli, na lúke stálo auto. V ňom sedeli dve osoby a vôbec to nevyzeralo tak, že by čakali na padajúce hviezdy. Chvíľu na to rozsvietili svietidlá, aby pomohli rogalu bezpečne pristáť. Policajti sledovali čo sa bude diať, aby mohli v správnu chvíľu zasiahnuť. Presne ako predpokladali, rogalo pristálo na lúke a v tej chvíli zasiahli.

Štyria muži sa dali na útek a keď videli, že sa im to nepodarí, začali klásť aktívny odpor. Policajti preto museli použiť donucovacie prostriedky, ako hmaty, chvaty, údery, kopy sebaobrany a prostriedky na prekonanie odporu a odvrátenie útoku.

Na miesto privolali vyšetrovateľa Národnej jednotky Úradu hraničnej a cudzineckej polície, ktorý prevzal celý prípad. Dve osoby obvinil z prevádzačstva a nedovoleného prekročenia štátnej hranice, a to Ukrajincov Ihora M., ktorý pilotoval motorové rogalo a Vasyla D., ktorý mu pomáhal pri pristávaní. Tretí muž, Mohamed W. štátnej príslušnosti Afganistanu, ktorého nelegálne dostali na naše územie, bol v rámci readmisnej dohody vrátený na Ukrajinu. So štvrtým mužom, Slovákom, prebiehajú aj v tejto chvíli procesné úkony. Ihor M. kládol najväčší odpor pri zatýkaní, policajti ho museli spacifikovať a pre istotu mu zavolali záchranku, aktuálne je v nemocnici.

V prípade dokázania viny hrozí obvineným osobám trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. Vyšetrovanie pokračuje ďalej.

Zdroj: PPZ SR