Pracovné právo



Témou dnešného článku je rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky, predmetom ktorého bolo nerovnomerné odmeňovanie zamestnancov na rovnakej pracovnej pozícii, avšak v rozdielnych regiónoch.



Blíži sa čas vianočných a silvestrovských večierkov a na niektorých pracoviskách sa bude okrem práce aj zabávať v uvoľnenej nálade. Môžu si však zamestnanci na pracovisku pripiť?



Ešte v decembri 2022 rozhodol Súdny dvor Európskej únie o prejudiciálnych otázkach rumunského odvolacieho súdu, týkajúcich sa zamietnutia žiadosti zamestnanca o náhradu nákladov v spojení s nadobudnutím dioptrických okuliarov. Aké závery vyslovil Súdny dvor Európskej únie v tomto rozhodnutí?



Keď sa uchádzame o zamestnanie, nemáme ešte so zamestnávateľom založený pracovný pomer, no napriek tomu je potrebné tento vzťah určitým spôsobom regulovať. Zákonník práce upravuje takýto typ „predzmluvného vzťahu“ a stanovuje určité pravidlá, ktoré je potrebné v rámci vzťahu zamestnávateľa a uchádzača o zamestnanie dodržiavať.



Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorilo multilaterálnu Rámcovú dohodu o udeľovaní výnimiek v prípade cezhraničnej telepráce (Rámcová dohoda), ktorej účinnosť nastala prvým júlom 2023. Rámcová dohoda po novom umožňuje zamestnancom, ktorí pracujú na diaľku formou telepráce, aby boli aj naďalej poistení v systéme sociálneho zabezpečenia v štáte sídla svojho zamestnávateľa.


V tomto článku sa dočítate o podmienkach vzniku nároku na čerpanie dovolenky po skončení materskej dovolenky.



Môže Váš zamestnávateľ na pracovisku kontrolovať prostredníctvom kamerových systémov alebo prechádzať Vašu elektronickú komunikáciu? Aký spôsob monitorovania zákon povoľuje a kde už zamestnávateľ prekračuje jeho hranice?



Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru? Ak sa vás táto situácia aktuálne týka, určite neprehliadnite náš dnešný článok.



Najvyšší súd Českej republiky vo svojom rozsudku musel posudzovať možnú diskrimináciu jedného zo zamestnancov z dôvodu nevyplatenia ročného bonusu na základe internej smernice zamestnávateľa. Ako tento prípad dopadol sa dočítate v riadkoch nižšie.



V praxi sa stretávame s prípadmi, kedy zamestnávatelia nazývajú pracovným benefitom niečo, čo im v skutočnosti zákon dáva za povinnosť. Ide napríklad o príplatky súvisiace s prácou v noci, prácou cez víkendy a sviatky.



Pracovné právo je právnym odvetvím, ktoré sa dotýka skoro každého z nás. Aj napriek tomu však znalosť o svojich právach vyplývajúcich zamestnancovi z pracovnoprávneho vzťahu naprieč širokou spoločnosťou absentuje.  Z tohto dôvodu Vám prinášame  sériu článkov, v ktorých sa budeme orientovať na práva zamestnanca voči zamestnávateľovi. V dnešnom článku si bližšie rozoberieme skončenie pracovného pomeru

Strana 1 z 12