Predstierané služby ako úplatok

V pondelok (25.6.2018) vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky národnej kriminálnej agentúry obvinil dve osoby a jednu firmu z korupcie a prania špinavých peňazí. Trestnou činnosťou mali spoločným konaním od investora stavby vylákať tisíce eur.

Redakcia 27. 06. 2018 2 min.

Minulý rok (2017) mal stavebník v Martine zámer postaviť obchod a čerpaciu stanicu. Na to potreboval príslušnému úradu predložiť urbanistickú štúdiu. Štúdiu, ktorú investor predložil, útvar hlavného architekta Martina neakceptoval. Vedúci pracovník úradu mal ale investorovi odkázať, aby kontaktoval konkrétneho projektanta, ktorý zabezpečí také projektové podklady, ktoré bez problémov schvália.

Investor mal na stavbe vážny záujem, preto odporučeného projektanta kontaktoval. Ten mal prisľúbiť, že je jeho firma schopná zabezpečiť všetky povolenia až po kolaudáciu. Navrhol cenu spornej urbanistickej štúdie vo výške pätnásťtisíc eur. Vopred požadoval zálohu deväťtisíc eur, ktorú investor na účet firmy uhradil.

Urbanistickú štúdiu však jeho spoločnosť nevypracovala, vyhotovil ju útvar hlavného architekta v Martine. Za prijaté peniaze teda firma pre investora nevykonala žiadnu činnosť, z čoho je zrejmé, že deväťtisíc eur v skutočnosti nebola hodnota za vykonanú prácu, ale úplatok, ktorí sa mali obaja obvinení snažiť zakryť predstieranými službami.

Vyšetrovateľ preto oboch ešte v pondelok (25.6.2018) obvinil zo zločinu prijímania úplatku a zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. S obvinením skončila aj obchodná spoločnosť spomínaného projektanta, keďže konal v jej mene ako konateľ. V utorok (26.6.2018) oboch obvinených policajti národnej kriminálnej agentúry zadržali a vypočuli, vypočuli aj viacerých svedkov a vykonali prehliadku priestorov. Dnes (27.6.2018) vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky navrhuje prokurátorovi podať podnet sudcovi na ich väzbu. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

 

Zdroj: PPZ SR