Pripravujú vytvorenie špeciálnej jednotky envirokriminality

Ministerka vnútra Denisa Saková má spolu s prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským záujem na vytvorení špeciálnych odborov envirokriminality. Tá sa podľa nej netýka len radov farmárov, ale ide aj o pôdu, vzduch, vodu a odpadové hospodárstvo. Ministerka to oznámila v stredu 20. februára 2019 po rokovaní vlády.

Redakcia 11. 03. 2019 2 min.

„Netýka sa to len farmárov a ich problémov s pôdou a vodou, ale aj problémov nelegálnych skládok.

Sú to veci, ktoré nielen našu generáciu, ale aj generáciu našich detí budú trápiť, preto to chceme podchytiť ešte teraz.

Preto vytvárame na úrovni krajov odbory, ktoré sa budú špecializovať na priestupky a trestnú činnosť v rámci envirokriminality," povedala Denisa Saková s tým, že na túto činnosť bude vyčlenených približne sto ľudí. Podľa nej však nejde o finálne číslo a môže sa ešte meniť podľa vývoja.

„Budeme sa snažiť, aby boj proti ľuďom, ktorí v rámci envirokriminality pôsobia a páchajú trestné činy, bol efektívny," vyhlásila Denisa Saková.

Zároveň pripomenula, že rezort vnútra v rámci envirokriminality pôsobí už dlhodobo. „Či už je to priestupok alebo trestný čin, tak my máme vyšetrovateľov. Nie je to tak, že by sme envirokriminalitu neriešili, len jej chceme dať väčšiu vážnosť," poznamenala.

Podľa jej slov envirokriminalita zahŕňa aj nelegálne skládky, prevážanie nukleárneho a jadrového materiálu či likvidáciu chemických zbraní.

Zdroj: MV SR