Financie

Zlato a pomalý dopyt rozvíjajúcich sa trhov pri absencii obáv z vojny prevažuje

Aj keď zlato nedávno ožilo a zaznamenávalo rast, teraz vzhľadom na zánik vojenskej intervencie v Sýrii skôr smeruje k „deflácii“ a klesá. Situácia sa však môže vyvinúť aj úplne inak. Svet je stále jednou nohou v pasci - deflačné trendy, ktorých korene sa nachádzajú vo finančnej kríze roka 2008 alebo skôr obrovské dlhy nahromdené v rokoch pred krízou a na druhej strane rast úrokových mier v súvislosti s postupným odstraňovaním politiky kvantitatívneho uvoľnovania. Taký je dnešný obraz.

Euro oslabuje po údajoch o priemyselnej produkcii

EUR/USD

V otázke globálneho rastu je priemyselná produkcia stále najväčším problémom. Aj keď sme pred pár dňami obdržali z Číny vynikajúce údaje, eurozónou vo štvrtok ráno potvrdené neboli. Táto sklamala predpoklady s ohľadom na ročnú bázu o -2.1 % oproti očakávaným -0.1 % a predchádzajúcim -0.4 %. Na mesačnej báze bol tento údaj vydaný na úrovni -1.1 %. Informácie o inflácii boli však naopak v súlade s očakávaniami.

Euru rastie konkurencia v podobe digitálnej meny

Bitcoin a svetové meny

Euro má konkurenciu, vo svojej podstate neočakávanú a svojim spôsobom aj ilegálnu. Táto nová mena sa volá „bitcoin“. Bitcoin vzniká na tisíckach počítačov, decentralizovane na internete. Dá sa konštatovať, že predstavuje tak určitý druh anarchistických peňazí. Táto mena by však mohla byť začiatkom úplne novej éry.