Spoločnosť

Odluka cirkví od štátu III: aký dopad má Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou?

Základná zmluva

Povinnosť finančne zabezpečovať všetky registrované cirkví a náboženské spoločnosti nevyplýva len z osobitného zákona, ale okrem toho SR podpísala Základnú zmluvu medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Kedy bola táto zmluva prijatá, o aký typ zmluvy ide a prečo jej znenie nielen akademici považujú za kontroverzné?

Verejná ochrankyňa práv SR: ako to vidí JUDr. Jana Dubovcová

Jana Dubovcová

Prvýkrát sa o zvolenie uchádzala už v roku 2002, vtedy ju predstihol kandidát s podporou HZDS a Smer-u prof. JUDr. Pavel Kandráč, CSc. V roku 2012 ju Národná rada SR ako kandidátku za SDKÚ-DS zvolila za ombudsmanku. Minulý týždeň 28. marca 2014 uplynulo druhé výročie jej nástupu do funkcie. Pri tejto príležitosti sa poďme spoločne pozrieť, ako to vidí doktorka Dubovcová. Budeme vychádzať z jej aktuálnych vyjadrení pre stránku Úradu Verejného ochrancu práv SR a z oficiálnych správ ombudsmanky.  

Kvalita života je v rámci EÚ najvyššia v Švédsku; Slovensko skončilo na 20. mieste

Kvalita života

Kvalita života v Európskej únii je najvyššia vo Švédsku. Vyplýva to z rebríčka, ktorý sme zostavili na základe údajov Eurostatu o kvalite života v jednotlivých členských krajinách . Švédi bodovali najmä v kvalite životného prostredia, relatívne vysokej schopnosti zvládať nečakané výdavky zo svojich príjmov a nízkej dlhodobej nezamestnanosti. Na druhom mieste skončilo Luxembursko, ktoré bodovalo najmä svojou ekonomickou silou.

Novodobé otroctvo: obchodovanie s ľuďmi na Slovensku v roku 2013

obchodovanie s ľuďmi

Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality poskytlo správu za rok 2013 o stave programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľudmi. Čo prezradila predmetná správa? Dotýka sa obchodovanie s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania či nútenej práce aj Slovenska? V ktorom kraji je najviac obetí obchodovania s ľuďmi a aký je ich celkový (ne)reálny počet?

Prepad fínskeho školstva a poučenie pre nás

Fínske školstvo

Pred 40-timi rokmi prebehla reforma fínskeho vzdelávacieho systému. Od vtedy po celé desaťročia bolo uznávané ako jedno z najkvalitnejších. Všetko sa zmenilo, keď OECD pred pár týždňami uverejnilo výsledky projektu PISA – najväčší a najdôležitejší medzinárodní výskum v oblasti merania výsledkov vzdelávania, ktorý v súčasnej dobe vo svete prebieha. Fínsko sa celkovo umiestnilo na 12-tom mieste za Estónskom.

 

Kedy si budeme voliť nového prezidenta?

Prezidentské voľby

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) oznámil dňa 19.12.2013 presný dátum prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v marci roku 2014. Súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi končí funkčné obdobie 15. júna 2014, pričom v tento deň bude inaugurovaný jeho nový prezidentský nástupca.

Svet sa lúči s Nelsonom Mandelom

Nelson Mandela

Vo veku 95 rokov minulý štvrtok zomrel Nelson Mandela, vlastným menom Rolihlahla Dalibhunga Mandela, ktorý bol prezident Južnej Afriky a jedným z jej hlavných bojovníkov proti apartheidu. O smrti tohto právnika, väzňa, symbolu boja proti rasovej nenávisti, informoval juhoafrický prezident Jacob Zuma: „Už odpočíva. Náš národ stratil svojho najväčšieho syna. Naši ľudia stratili otca.“