Právo vo svete

Študenti, sloboda a demokracia

Významnosť dnešného dňa sa na Slovensku pripomína od roku 2001 ako Deň boja za slobodu a demokraciu, avšak dátum 17. november sa spája aj s Medzinárodným dňom študentstva, kedy si odpor proti totalitnej moci počas druhej svetovej vojny pripomínajú študenti na celom svete.

V Rusku možno skončí Facebook. Dôvodom má byť nerešpektovanie zákona o uchovávaní osobných údajov.

V Rusku možno skončí Facebook. Dôvodom má byť nerešpektovanie zákona o uchovávaní osobných údajov.

Ruská federácia je aj v súčasnosti považovaná za mierne kontroverznú krajinu. Dôvodom je napríklad anexia Krymu a z nej vyplývajúci konflikt na Ukrajine, konzervatívne postoje voči homosexuálom, či údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb. Rozruch v Rusku najnovšie spôsobil možný zákaz najznámejšej sociálnej siete na svete, Facebooku. Ak by k tomu došlo, americký gigant by nebol v Rusku prvým. V krajine bola totiž podobne zakázaná aj sociálna sieť LinkedIn.

Prečo je Kinder vajíčko v USA zakázané?

Prečo je Kinder vajíčko v USA zakázané?

Kinder vajíčko pozná hádam každé dieťa, ako aj tí, ktorí sa stali rodičmi alebo deťmi zostali iba svojím duchom. Čokoládové vajíčko okrem drobnej hračky v sebe skrýva aj taliansky esprit, nakoľko jeho pôvod sa datuje do roku 1974, kedy bolo vytvorené v meste Alba.

Čína vs. Japonsko a spor o súostrovie Senkaku

súostrovie Senkaku

V otázke čínsko-japonských vzťahov priťahuje pozornosť čoraz viac neutíchajúci spor o súostrovie Senkaku, skupinu piatich malých neobývaných ostrovov a troch skál vo Východočínskom mori. Celý spor sa týka otázky, komu patrí súostrovie Senkaku a kto si môže nárokovať suverenitu nad týmto územím. Územie ostrovov je síce neobývané, no nachádzajú sa na jeho teritóriu bohaté náleziska ropy a zemného plynu, čo viedlo k vyvolaniu diplomatickej bitky medzi dvoma ázijskými veľmocami, Japonskom a Čínou.