Slovenskí sudcovia diskutovali o nezávislosti a reformách justície

Sudcovia na Slovensku sa už tretí raz zapojili do európskeho prieskumu nezávislosti. Ten už od roku 2015 organizuje Európska sieť súdnych rád. Tretí ročník prieskumu je pre Slovensko o to významnejší, že sa môže pochváliť výrazne vyššou účasťou sudcov oproti minulým prieskumom. Výhodou silnej účasti je aj fakt, že dáta, ktoré z prieskumu vzišli, sú reprezentatívne a Súdna rada SR s nimi vie do budúcna pracovať.

Redakcia 07. 08. 2019 3 min.

Spomedzi sudcov z 25 členských krajín, slovenskí sudcovia patrili medzi siedmich najaktívnejších. „Z rozhovorov so sudcami som dospela k záveru, že majú záujem o fungujúcu justíciu, a že je v záujme každého z nich, aby ich postupy a  rozhodnutia požívali všeobecný rešpekt a dôveru“, tvrdí predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky - Lenka Praženková. Základnou premisou, ktorá z prieskumu vyplýva je,  že sudcovia na Slovensku majú záujem hovoriť o problémoch v justícii.

Spôsob, akým sudcovia rozhodujú, závisí aj od pracovných podmienok. Mnohí sudcovia sa aj v prieskume vyjadrili, že sa cítia byť nezávislí a necítili nátlak na ich prácu. Mnoho objektívnych faktorov však ovplyvňuje rýchlosť a kvalitu rozhodovania. V rôznych obdobiach existencie slovenského súdnictva mali sudcovia mnohokrát  nevyhovujúce pracovné podmienky. To sa negatívne odrazilo na rýchlosti konaní. Slovenské súdy sa tak ešte v súčasnosti musia vysporiadať s mnohými reštančnými vecami. Je to dôsledkom toho,  že politická moc v minulosti včas a riadne nereflektovala na požiadavky súdnictva, týkajúce sa personálneho a materiálneho vybavenia. Dnes na príklade neobsadenia Ústavného súdu SR verejnosť vidí, čo absencia potrebného počtu sudcov na súde môže spôsobiť. Všeobecné súdy sa s takýmto problémom, či už vo väčšom alebo menšom meradle, boria niekoľko rokov.

Napriek tomu, Európska komisia už aj v tejto sfére nášho súdnictva vidí zlepšenie. V rámci posledného porovnávacieho prehľadu komisia konštatuje, že  vo vzťahu k slovenským súdom nastalo zlepšenie. Experti sa zhodli, že slovenská justícia má progresívny charakter. Predsedníčka súdnej rady sa v tejto súvislosti zúčastnila aj konferencie k projektu CEPEJ, kde z dosiahnutých výsledkov vyplynula snaha slovenských sudcov pokračovať v reformnom úsilí. „Riešenie stavu slovenskej justície treba brať ako investíciu, ktorá prinesie efektívnu justíciu. Je nutné viesť so sudcami otvorený dialóg“, myslí si Praženková. Bez analyzovania časovej náročnosti sporov v jednotlivých agendách, pri dôslednom rešpektovaní procesnej úpravy pre jednotlivé súdne konania (občianske, obchodné, trestné a správne konanie) nebude reálne možné nastaviť efektívne súdnu mapu ako aj personálne obsadenie súdov, vrátane ich špecializácie. Bez dôkladnej analýzy časovej náročnosti súdnych konaní a nastavenia podmienok na jednotlivých súdoch, adekvátnych na ich efektívnu činnosť, bude nereálne zlepšiť rozhodovanie v súdnych konaniach  v primeranom čase a v požadovanej kvalite.  S expertmi zo CEPEJ sa predsedníčka súdnej rady zhoduje v tvrdení, že je nevyhnutné, aby sa aj naďalej o reformných krokoch, či zmenách v justícii viedol široký dialóg so sudcami, aby sa poznatky z ich praxe mohli využiť v rámci odbornej diskusie o budúcnosti slovenského súdnictva v záujme jeho zefektívnenia.

Zdroj: Súdna rada SR