Kupovanie voličských hlasov za 16-tisíc EUR: Cigániková vz. rómsky vajda

A je to tu! Po prvýkrát za éry SR a po prijatí trestného činu volebnej korupcie do Trestného zákona je vznesené obvinenie za spáchanie tohto skutku voči dvom osobám. Trestný čin nahlásila Jana Cigániková členka strany Sloboda a Solidarita. Kde malo dôjsť k volebnej korupcii a koľko si páchatelia pýtali za jeden hlas?

Redakcia 15. 04. 2014 3 min.
Kupovanie hlasov Kupovanie hlasov White pigeon from 4freephotos.com

O volebnej korupcii sme na PENonline.sk písali už tu. Zdá sa, že volebný rok naplno ukazuje odvrátenú stránku demokracie.

Prichytení pri čine

Podľa informácii z Prezídia PZ SR, práve policajti Národnej kriminálnej agentúry za pomoci členov strany SaS zadržali páchateľov pri preberaní úplatku v parku vo Veľkom Mederi. Po tomto prichytení a zadržaní vyšetrovateľ obvinil páchateľov z volebnej korupcie. Obvineným, Štefanovi (54) a Slávke (34), v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody s hornou hranicou ročného trestu, pričom obaja budú stíhaní na slobode.

Koľko chceli páchatelia za jeden hlas?

Na základe policajných zistení žiadali páchatelia trestného činu volebnej korupcie cca. 16 000 EUR za najmenej 5 500 hlasov voličov z okolia Veľkého Medera, Nových Zámkov, Zlatých Klasov a Dunajskej Stredy v prospech kandidátov za stranu Sloboda a solidarita.

Jana Cigániková (SaS) prezradila, že jeden hlas si miestny vajda cenil vo výške štyroch EUR. Bližšie podrobnosti však vzhľadom na momentálne vyšetrovanie samotného prípadu Cigániková nepriblížila, ale vyjadrila svoj postoj: „Zdvíha ma zo stoličky, že takíto ľudia rozhodujú o budúcnosti našej krajiny“.[1] Poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) považuje prípad za historickú chvíľu, keďže dvadsať rokov sa o kupovaní hlasov len hovorilo no doposiaľ sa nikdy nepodarilo páchateľov prichytiť a potrestať: „Verím, že o kupovaní hlasov sa prestane hovoriť ako o niečom abstraktnom, ale občania naozaj začnú byť ostražití a postavia sa k tomu rovnako hrdinsky, ako Jana Cigániková.“[2] Nicholsonová dala tiež na políciu podnet pre podozrenie z volebnej korupcie v Gelnici, kde jej pred druhým kolom prezidentských volieb ponúkali hlasy, pričom jeden mal hodnotu troch EUR.[3]

Kupovanie hlasov v Trestnom zákone

O „kupovaní hlasov“ vo forme volebnej korupcie sme sa venovali bližšie v článku „Kupovanie hlasov, marenie priebehu a prípravy prezidentských volieb“. Ide pomerne o novší trestný čin, pretože volebná korupcia bola do Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. zavedená zákonom č. 262/2011 Z. z. a to novým ustanovením § 336a. V prípade volebnej korupcie sa až na dva roky potrestá ten, kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, aby volil alebo hlasoval určitým spôsobom, alebo naopak nevolil či nehlasoval určitým spôsobom alebo vôbec, prípadne sa volieb nezúčastnil. Ročný trest odňatia slobody hrozí aj tomu, kto úplatok prijme pre seba alebo inú osobu, žiada alebo si úplatok dá sľúbiť.