Sudcovia sú na vodičov šoférujúcich pod vplyvom alkoholu prísnejší

Podľa štatistických údajov Analytického centra Ministerstva spravodlivosti SR pribúda stále viac prípadov, keď sudcovia za opakované šoférovanie pod vplyvom alkoholu okrem iných trestov zabavia napríklad aj vozidlo, na ktorom bol trestný čin spáchaný. 

Redakcia 15. 06. 2020 2 min.

Najčastejším trestom pri šoférovaní pod vplyvom alkoholu, vrátane zaistenia veci, bol za minulý rok: 

  • podmienečný trest + zákaz činnosti viesť motorové vozidlo + prepadnutie veci (16)
  • nepodmienečný trest + zákaz činnosti viesť motorové vozidlo + prepadnutie veci (9)
  • zákaz činnosti viesť motorové vozidlo + prepadnutie veci (6)
  • zákaz činnosti viesť motorové vozidlo + prepadnutie veci + peňažný trest (4)
  • podmienečný trest s probačným dohľadom + prepadnutie veci (2)
  • nepodmienečný trest + prepadnutie veci (1)

V porovnaní s rokom 2018, kedy boli súdmi uložené 4 tresty prepadnutia veci v kombinácii s inou sankciou v rámci trestného činu „Ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky“, tak ide o značný nárast ukladania prísnejších trestov pre nezodpovedných vodičov. 

Aj michalovskému sudcovi došla trpezlivosť s recidivistom

Zaujímavý prípad v súvislosti s alkoholom za volantom riešil nedávno aj Okresný súd Michalovce. Vodič po požití alkoholických nápojov viedol motorové vozidlo aj napriek tomu, že bol trestným rozkazom odsúdený za prečin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona. Pri zastavovaní policajnou hliadkou na jej znamenie zastaviť nereagoval a pokračoval v jazde ďalej, pričom sa ponáhľal tak, že na následnom ostrovčeku nezvládol riadenie a prevrátil svoje auto na strechu. Po odobratí krvi mu bolo nameraných 1,47 promile. Vodič bol doposiaľ 5-krát súdne trestaný za skutky spojené s vedením motorového vozidla pod vplyvom alkoholu či marenia výkonu úradného rozhodnutia. V evidenčnej karte vodiča mal 7 záznamov, z toho v 4 prípadoch spôsobil dopravnú nehodu. Sudca Okresného súdu Michalovce uložil obvinenému okrem trestu odňatia slobody aj trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo na doživotie a trest prepadnutia veci, konkrétne jeho osobného automobilu. 

Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky