David Rath dostal 8,5 roka

Napriek tomu, že rozsudok nie je právoplatný David Rath ako exposlanec, exminister zdravotníctva a expredseda Stredočeského kraja, sa stal prvým vrcholným politikom v Českej republike, ktorého súd odsúdil za úplatkárstvo.

Kristína  Jurišová 23. 07. 2015 1 min.

Možno povedať, že očakávane dnes Krajský súd Praha uznal Ratha za vinného z korupcie - ovplyvňovania zákaziek v Stredočeskom kraji. Súd ho poslal na 8,5 roka na výkon trestu odňatia slobody a ďalej mu uložil peňažný trest. Bývalý poslanec údajne podľa všetkého bral úplatky pri zákazkách na realizáciu stavieb a modernizácii nemocníc. Lucii Novanskej, Rathovej spolupáchateľke súd uložil 5 rokov nepodmienečne a peňažný trest pol milióna korún. Ďalej dostala na 5 rokov zákaz pôsobiť ako štatutárny orgán spoločnosti.

Pri domovej prehliadke Rathovi zhabali osem miliónov korún. Povestných sedem miliónov korún vo vínovej krabici, ktoré mal Rath pri zatknutí políciou v máji 2012, ďalej päť miliónov, ktoré mal v úschove u advokáta 44 500 eur na účte prepadne štátu.

Napriek tomu, že Rath sa niekoľkokrát ospravedlnil z pojednávania a pripravil si niekoľkohodinovú záverečnú reč s čím predlžoval samotné konanie, dnes síce ani s Novanskou na súd nedorazili, ale po svojich advokátoch odkázali, že súd môže rozsudok vyniesť v ich neprítomnosti. Verdikt ešte nie je právoplatný, ale aj tak prelomový.