Tretia zbraňová amnestia

Na Slovensku skončila v poradí tretia zbraňová amnestia, ktorá priniesla zaujímavé „objavy“. Slováci odovzdali stovky zbraní. Tentokrát ani jednou z nich nebol spáchaný trestný čin. 

Redakcia 05. 10. 2017 2 min.

Všetky zbrane a strelivo, ktoré ľudia odovzdali počas tretej zbraňovej amnestie dôkladne preskúmal Kriminalisticko-expertízny ústav. Dokopy bolo preskúmaných:

  • 2 857 zbraní a 
  • 41 533 ks streliva.

Pozitívnym faktom je, že so žiadnou zo zbraní nebol spáchaný trestný čin.

Pre porovnanie v rámci pred-poslednej amnestie, ktorá sa začala 1. decembra 2014 a skončila v posledný májový deň 2015, Slováci odovzdali na policajných oddeleniach dovedna 3 035 zbraní a 36 326 kusov streliva.

Aké zbrane boli najčastejšie odovzdávané?

Medzi odovzdanými krátkymi zbraňami v rámci tejto amnestie boli najmä pištole a revolvery, z dlhých guľovnice, brokovnice a malokalibrovky. Zbrane pochádzali z rôznych časových období. Zaujímavé sú najmä tie z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Medzi nimi sa objavila napríklad puška Sharps z obdobia americkej občianskej vojny Sever proti Juhu alebo puška Winchester Model 1895 vyrábaná pre cárske Rusko.   

Únikát

Jednoznačne najväčšiu raritu je dvojak Holland&Holland New .450 „Standard“ Express Rifle v kalibri  .450/.400 Nitro Express 3 ¼. Tento istý model používal aj americký prezident Roosevelt.

Takýto model bol uvedený na výstave Grand Prix v Paríži v roku 1900. Zbraň bola určená predovšetkým pre vtedajšie podmienky lovov veľkej vitálnej zveri v Afrike.

Zdobí ju nápis Winners of all „The Field“ Rifle Trials, London, teda zbraň, ktorá vyhrala všetky kategórie dobového časopisu The Field. Ako a kedy sa dostala zbraň na Slovensko nie je známe.

Súčasná cena obdobných nových zbraní sa pohybuje od 80 000 do 140 000 amerických dolárov, ich výrobca je dvorným dodávateľom pre britskú kráľovskú rodinu.

dvojak express riffle roosevelt 1

zdroj: MV SR

dvojak express riffle roosevelt 3

zdroj: MV SR