Ústavný súd otvorí svoje brány verejnosti

Špeciálna a historicky prvá Potulka po meste „Ústavný súd ako ho nepoznáte“ sa uskutoční od 8. do 10. septembra 2017.

Redakcia 08. 09. 2017 2 min.

Po úspechu vlaňajšieho prvého Dňa otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky v Košiciach (ďalej aj „DOD“), ktorý si prišlo pozrieť vyše 2000 návštevníkov, organizuje Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej aj „ústavný súd“) DOD aj tento rok. Uskutoční sa 29. septembra 2017 a sprevádzať ho bude atraktívny program. Predchádzať mu bude špeciálna a historicky prvá Potulka po meste „Ústavný súd ako ho nepoznáte“, ktorá sa uskutoční 8. – 10. septembra 2017, teda 2 týždne pred DOD.

Účastníci potuliek navštívia objekty Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktoré nie sú verejnosti prístupné. V sprievode Milana Kolcuna, obľúbeného popularizátora dejín Košíc, a jeho kolegu Zoltána Balassu uvidia objekt, kde bývajú ústavní sudcovia, a priestory, v ktorých prebiehajú rokovania s hosťami z domova aj zo zahraničia. Dostanú sa do „Siene nezávislosti“, v ktorej sa uskutočňujú neverejné zasadnutia, do novozriadenej pojednávacej miestnosti,  v ktorej prebiehajú verejné zasadnutia, vyskúšajú si talár sudcu, prezrú si insígnie predsedníčky ústavného súdu a oboznámia sa s dielami slávnych umelcov, ktoré sú na ústavnom súde umiestnené.

„Navštíviť ústavný súd v rámci potuliek je pre nás nesmierne zaujímavé. Potulky si predsavzali totiž aj odhaľovať tajomstvá ukryté múrmi, a teda sprostredkovať Košičanom aj vstup na verejnosti neprístupné miesta. Okrem toho ústavný súd je top inštitúciou, ktorej prítomnosť v Košiciach pridáva mestu na dôležitosti“, dodáva Milan Kolcun. 

 

Prehliadky sa začnú pred budovou Štátnej vedeckej knižnice na Hlavnej 10 v Košiciach 8. – 10. septembra 2017.

Zdroj: ÚS SR