V Spojených štátoch klesá nezamestnanosť

Keď sa pred štyrmi rokmi stal Barack Obama prezidentom Spojených štátov amerických používajúc známe heslo „Yes, we can“, dnes po prvom funkčnom období už môžeme skonštatovať: „Yes, we partly did“. Nezamestnanosť v Spojených štátoch amerických je najnižšia počas celého funkčného obdobia Baracka Obamu a to aj napriek tomu, že Spojené štáty zápasia s problémami svojho mamutieho verejného dlhu a v Európe zúri dlhová kríza, ktorá sa dotýka globálne celého sveta.

Redakcia 11. 03. 2013 2 min.
    Obama - Volebná kampaň Obama - Volebná kampaň PENonline.sk

    Vo februári 2013 podľa údajov amerického úradu pre štatistiky práce pribudlo v ekonomike 236 000 pracovných miest, čím sa znížila nezamestnanosť na úroveň 7.7%. Biely dom toto zníženie okomentoval ako významný úspech, pričom však napriek tomu označil mieru nezamestnanosti na úrovni 7.7% za príliš vysokú. Snahy americkej vlády a Federálneho rezervného systému je znížiť nezamestnanosť pod 6,5% čomu Spojené štáty prispôsobujú svoju monetárnu politiku. Tento úspech americkej ekonomiky ešte viac zvýrazňuje fakt, že ešte pred rokom bolo v Spojených štátoch o 2 milióny viac nezamestnaných a na začiatku roku 2010 kedy hospodárska kríza v Spojených štátoch z hľadiska nezamestnanosti vyvrcholila dokonca o 6 miliónov. Znížil sa aj počet ľudí bez práce kratšie ako pol roka. Okrem toho väčšinu nových pracovných miest vytvára na základe prirodzenej ekonomickej objednávky súkromný sektor.

    Pozitívum tohto výsledku však treba racionálne brzdiť. Počet nezamestnaných dlhšie ako pol roka sa v Spojených štátoch nedarí s významnými úspechmi znižovať. Aj keď síce tento počet klesol z celkového počtu z úrovne 50 % na začiatku roka 2010 na 39% v tomto roku, tomuto číslo však viac prispel odchod niektorých týchto nezamestnaných do poproduktívneho veku ako zvýšenie zamestnanosti. Veľmi významná z hľadiska kontinuity znižovania nezamestnanosti je aj otázka hospodárskeho rastu. Ten v Spojených štátov v poslednom kvartáli 2012 dosiahol iba 0,1% hrubého domáceho produktu. Hospodársky rast je nevyhnutný pre zdravé a dlhodobé zvyšovanie zamestnanosti. Tento vzťah sa riadi tzv. Okunovým zákonom, ktorý hovorí, že miera nezamestnanosti je klesajúcou funkciou miery rastu výkonnosti ekonomiky. V konkrétnom vyjadrení to znamená, že až rast hrubého domáceho produktu na úrovni 2,5% sa prejaví v znižovaní nezamestnanosti. Obavy amerického Federálneho rezervného systému sú preto opodstatnené. Úroveň 7,7% pôsobí veľmi krehko a môže byť postavená len na dočasných ekonomických základoch. Americký Federálny rezervný systém sa preto rozhodol držať kľúčové úrokové sadzby na úrovni 0% pokým nezamestnanosť neklesne pod 6,5% alebo očakávaná inflácia v strednodobom horizonte nepresiahne významnejšie úroveň 2%. Podpora hospodárskeho rastu prostredníctvom expanzívnej monetárnej politiky je preto v Spojených štátoch v súčasných mesiacoch aktuálna a ostáva len veriť, že najväčšia ekonomika sveta dosiahne už čoskoro tú správnu rýchlosť.