Priebeh a účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu

Oficiálne výsledky potvrdila v nedeľu 26. mája 2019 pred polnocou Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Hlasovať vo voľbách do  Európskeho parlamentu v SR v sobotu 25. mája 2019 využilo 1 007 398 voličov. To predstavuje volebnú účasť 22,74 percenta, čo je podľa predsedu komisie Eduarda Báránya nezanedbateľne viac ako pri predchádzajúcich eurovoľbách. V roku 2014 bola účasť 13,05 percenta.

Redakcia 29. 05. 2019 3 min.

V mestách bola účasť vyššia -  24,52 percenta, a v obciach nižšia - 20,62 percenta.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu  mohlo podľa odhadu Štatistického úradu SR hlasovať viac ako 4,4 milióna voličov. Hlasovať v eurovoľbách mohli nielen slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného štátu EÚ, ktorí majú v SR trvalý pobyt, ak o to požiadali.

Najvyššia účasť v eurovoľbách bola v Bratislavskom kraji. Obálky si vo volebnej miestnosti prevzalo 31,55 percenta voličov. Vyplýva to z dát zverejnených Štatistickým úradom SR.Naopak, najnižšia účasť bola v Košickom kraji, kde si obálky vo volebnej miestnosti prevzalo 19,26 percenta voličov. 

Slováci si v eurovoľbách zvolili 14 europoslancov

  • Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík (koalícia PS - Spolu),

  • Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer-SD),

  • Milan Uhrík, Miroslav Radačovský (ĽSNS),

  • Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH),

  • Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca (SaS),

  • Peter Pollák (OĽaNO).

/Miriam Lexmann sa mandátu ujme až po prípadnom vystúpení Veľkej Británie z EÚ./

Štátna komisia prijala k podnetom podľa jej predsedu Eduarda Báránya asi 30 uznesení. "Išlo o otázky týkajúce sa dodržiavania volebného moratória a bežných organizačno-technických vysvetlení pri uplatňovaní volebného práva občanmi," priblížil obsah podnetov.
Eduard Bárány označil za najzávažnejší incident počas eurovolieb vyrojenie včiel v blízkosti jednej z košických volebných miestností. Priebeh volieb označil za  korektný a pokojný.

Pokojný priebeh volieb konštatovala aj polícia, ktorá v súvislosti s voľbami zaznamenala 23 podaní. Na nedeľnej  tlačovej konferencii to zhodnotil viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka. "Môžem povedať, že počas volieb do EP nedošlo k narušeniu verejného poriadku, z našej strany bola bezpečnostná situácia priebežne vyhodnocovaná," skonštatoval viceprezident Bozalka.

Z celkových 23 podaných oznámení sa 9 týkalo podozrení z trestnej činnosti. V dvoch prípadoch začali trestné stíhanie. Polícia ďalej eviduje tri priestupky a 11 iných podnetov. Róbert Bozalka dodal, že medzi nimi boli okrem volebnej korupcie napríklad marenie prípravy a priebehu volieb a referenda, poškodzovanie cudzej veci, poškodzovanie cudzích práv a krádeže. Priestupky zaznamenala polícia proti verejnému poriadku a občianskemu spolužitiu.

V súvislosti s volebnou korupciou ozrejmil, že každé  oznámenie bolo riadne zadefinované, realizujú sa procesné úkony a na základe výsledkov polícia rozhodne.

Na priebeh volieb podľa dohliadalo 6090 policajtov. Úlohám spojenými len s voľbami sa venovalio 4009 policajtov, ostatní boli určení na bežný výkon služby.

Zdroj: MV SR