Majstrovstvá Slovenska policajných psov v špeciálnej kynológii

Tento týždeň sa v priestoroch Strednej odbornej školy Policajného zboru v Devínskej Novej Vsi ozýval psí brechot a policajné povely. Práve tam si totiž prišli zmerať sily družstvá i jednotlivci na XII. majstrovstvách Slovenska vo výkone policajných psov v špeciálnej kynológii. Prestížnu súťaž organizoval Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru. Od pondelka do štvrtka (11.6. až 14.6.2018) súťažilo deväť družstiev a 21 jednotlivcov z celého Slovenska.

Redakcia 18. 06. 2018 3 min.
Foto: PZ SR Foto: PZ SR

V záujme o nestranné posúdenie výkonu služobných psov pozvali organizátori na tohtoročné majstrovstvá nezávislého rozhodcu z oddelenia služobnej kynológie Finančnej správy Slovenskej republiky ppor. Jozefa Klímu. Ako hlavný rozhodca tohtoročných majstrovstiev bol rozkazom riaditeľa odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru vymenovaný pplk. Ing. Patrik Vincúr. Rozhodcovský tím po vyhodnotení bodových ziskov jednotlivcov a súťažiacich dvojčlenných družstiev rozhodol o nasledovnom poradí:

Víťazný pohár v kategórii družstiev si vybojovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici (npráp. Jaroslav Coch so psom Oliver a práp. Patrik Tirala so psom Story). Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec (por. Peter Dzido so psom Haska a npráp. Tomáš Schelly so psom Faust). Reprezentačné družstvo Krajského riaditeľstva v Nitre (npor. Jaroslav Čačík so psom Saro a ppor. Radoslav Pretóry so psom Gaja) sa umiestnilo na treťom mieste.

V kategórii jednotlivcov vo vyhľadávaní drog zvíťazil npor. Jaroslav Čačík so psom Saro z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre a na druhom mieste sa umiestnil por. Peter Dzido so psom Haska z Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach. Tretiu priečku obsadil npráp. Jaroslav Coch so psom Oliver z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.

V kategórii jednotlivcov vo vyhľadávaní výbušnín sa víťazom stala por. Monika Puškárová so psom Avichi z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Druhú priečku obsadil príslušník Útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru so psom Laura. Na treťom mieste sa umiestnil práp. Patrik Tirala so psom Story z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. 

Riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru pplk. Ján Dudák odovzdal viceprezidentovi Policajného zboru gen. Ľubomírovi Ábelovi pamätnú plaketu a pamätný list pri príležitosti ukončenia služobného pomeru v Policajnom zbore ako poďakovanie za spoluprácu a významný osobný prínos k činnosti služobnej kynológie a hipológie. Viceprezident Policajného zboru odovzdal víťazom jednotlivých kategórií aj putovný pohár majstra Slovenska.

Majstrovstvá Slovenska sú každoročne vrcholovou prezentáciou profesionálnej pripravenosti najlepších psovodov jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Cieľom majstrovstiev Slovenska v špeciálnej kynológii vo výkone policajných psov je porovnanie vycvičenosti služobných psov vo vyhľadávaní drog, výbušnín a výbušných systémov.

Policajní psovodi so svojimi psami predvádzajú ostatným účastníkom súťaže ako pomáhajú a chránia pri plnení svojich služobných úloh. Súťažia v niekoľkých náročných disciplínach. Vo vopred  stanovenom čase musia vyhľadať a označiť vzorky drog a výbušnín v batožine, v objekte, v dopravnom prostriedku a v teréne. Tiež nechýbajú cviky poslušnosti. Vzorky drog a výbušnín budú skutočné, psy musia nájsť a označiť vybrané druhy oboch komodít.  

 

Zdroj: PPZ SR